Mađarska jedina iskreno štiti Schengen

04.12.2015 |

Vijesti / SVIJET

Izvor: Fena

Mađarska jedina iskreno štiti Schengen

Bilo bi "neprihvatljivo" da Mađari budu lišeni slobodnog kretanja unutar Evropske unije, rekao je mađarski premijer Viktor Orban u radijskom intervjuu u petak.

Bilo bi "neprihvatljivo" da Mađari budu lišeni slobodnog kretanja unutar Evropske unije, rekao je mađarski premijer Viktor Orban u radijskom intervjuu u petak.

Orban je kazao za Radio Kossuth da se nekoliko evropskih zemalja, uglavnom osnivača, želi odvojiti od središnjih i istočnih evropskih zemalja, odakle migranti ulaze na prostor Unije.

"Bilo koji potez koji bi lišio Mađare mogućnosti slobodnog kretanja potpuno je neprihvatljiv s mađarske tačke gledišta, budući da smo jedina članica schengenske zone koja iskreno štiti Schengen", rekao je.

On je naglasio da su se zemlje Višegradske grupe (Češka, Poljska, Mađarska i Slovačka) složile u Pragu u četvrtak da će sarađivati u tome da zaštite svoje slobode i iz tog su razloga osnovale grupu "Prijatelji Schengena".

Višegradska grupa  odbija zamisao o mini-Schengenu i žele se usredotočiti na zaštitu vanjskih granica.

Nedavno je počeo cirkulirati prijedlog o uvođenju manjeg prostora bez kontrola na unutarnjim granicama u koji bi ušle Nizozemska, Belgija, Luksemburg, Njemačka i Austrija kako bi se lakše kontrolirao priliv migranata. Zemlje mini-Schengena provodile bi strože kontrole na svojim vanjskim granicama.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI