konferencija

28.11.2024 |

Investicije / NEKRETNINE

Izvor: Fena

TRI OSNOVNA CILJA

Prva međunarodna konferencija "Izazovi tržišta nekretnina" (VIDEO)

Prva međunarodna konferencija “Izazovi tržišta nekretnina” održava se danas u Sarajevu u organizaciji Privredne komora Federacije BiH.

Prva međunarodna konferencija “Izazovi tržišta nekretnina” održava se danas u Sarajevu u organizaciji Privredne komora Federacije BiH i Udruženja posrednika u prometu nekretnina pri Komori uz potporu Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta.

Konferencija je organizirana u cilju aktualiziranja teme izostanka posebne zakonske regulative kojom se uređuje djelatnost posredovanja u prometu nekretnina, naveli su organizatori.

"Federalno ministarstvo trgovine tu ima značajnu ulogu, s obzirom da smo mi zakonski regulator. Zakonom o posredovanju u prometu nepokretnosti i sa svim pravilnicima koje zajedno sa Komorom radimo, nastojimo regulisati to tržište", izjavio je Amir Hasičević, federalni ministar trgovine.

Istakao je da su tri osnovna cilja, a to je da se smanji siva ekonomija i napravi bolja konkurentnost, jer sama konkurentnost treba da obezbijedi i bolje cijene, ali treba napraviti i modernizaciju i bolju kontrolu.

"To su izazovi koji su pred nama. Slažem se da su trenutno previsoke cijene nekretnina, međutim i Ustav FBiH je kompliciran, tako da se to na kantonalne nadležnosti prebacuje. Očito je to pitanje kompleksno ali nismo odustali od ideje da probamo nekako ući više u regulaciju i cijena", kazao je Hasičević.

Istakao je da Vlada radi trenutno preko Ministarstva prostornog uređenja centralni registar sa procijenjenim vrijednostima i veličinama.

"Taj projekt je ogroman i on uz podršku međunarodne zajednice, očekujemo i njegovu implementaciju", kazao je Hasičević.

​VELIKI PROBLEM GRUNT I KATASTAR

Dodao je da još jedan veliki problem grunt i katastar, ustvari različitost u evidencijama i ta harmonizacija koja ide presporo, te su potrebna dodatna sredstva.

"I ono što mi nastojimo sada uraditi u ovom procesu kao Federalno ministarstvo trgovine zajedno s Komorom to je digitalizacija i izrada nove strategije razvoja, gdje će biti između ostalog, obuhvaćena i trgovina sa nekim osnovnim ciljevima koje treba postići. Mislim da ćemo ići u cilju razvoja takozvane podsticajne odnosno socijalne gradnje, s obzirom da je mladima ova cijena kvadrata, posebno u Sarajevu ili nekim centrima, skoro pa nedostižna", kazao je ministar Hasičević.

Predsjednik Privredne komore FBiH Marko Šantić istakao je da je je tržište nekretnina u BiH i u regiji posljednjih nekoliko godina je u uzlaznoj putanji.

"Dokle će to trajati ne znamo, to su zakoni tržišta, vidjećemo ponude i potražnje", kazao je Šantić.

On je podsjetio da nastoje smanjiti crno tržište nekretnina te da se regulacijom tržišta, što podrazumijeva i inspekcijski nadzor, treba stvoriti zdrava konkurencija.

"Ova međunarodna konferencija je plod ovog nastojanja kojeg smo dosad radili, da vidimo kako to rade ljudi u regiji, da učimo na njihovim iskustvima, prvenstveno iz Srbije i Hrvatske, koji već 10-12 godina imaju ovaj zakon u primjeni, Hrvatska čak i nešto više. Tako da vidimo gdje su manjkavosti tog zakona, to će biti na prvom i drugom panelu. Radićemo i dio oko sprečavanja pranja novca i zadnji panel završava sa izazovima finansiranja na tržištu nekretnina", naveo je Šantić.

SARADNJA S INSPEKCIJOM

Naglasio je da tržište nekretnina u čitavoj BiH, ne samo u FBiH, još uvijek ima "sivih - crnih zona".

"Ovih dana potpisujemo i jedan sporazum o saradnji sa inspekcijom, tako da će inspekcija krenuti malo više na teren. Regulirat će tržište, i na taj način će dati jednu zdravu konkukrenciju, legalnu agencijama koje su unutar registra u Ministarstvu trgovine, i smanjiće broj sivih odnosno crnih rupa na tom tržištu", kazao je Šantić.

Konferencija je koncipirana kroz četiri tematska panela od značaja za provedbu Zakona o posredovanju u prometu nekretnina te stvarnih izazova ovog tržišta u regiji.

Sudionici skupa su eminentni regionalni i domaći stručnjaci iz ove oblasti te predstavnici vladinog sektora.

Na konferenciji će biti obrađeni brojni izazovi koji su aktualni na tržištu nekretnina kroz panele: Značaj i provedba zakona o posredovanju u prometu nekretnina; Iskustva u provedbi zakona o posredovanju u prometu nekretninama u zemljama regije; Zakon o sprječavanju pranja novca te Aktuelni financijski izazovi na tržištu nekretnina u Bosni i Hercegovini i regiji.

Konferencija se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva razvoja poduzetništva i obrta Federacije BiH. Na konferenciji govore brojni eminentni stručnjaci i eksperti ovoga sektora iz cijele regije.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI