11.07.2015 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Ovaj značajan događaj je rezultat uspješnog partnerstva i saradnje između EU, BiH, Vlade FBiH, Općine Ljubuški i Svjetske banke, čiji je krajnji ishod kvalitetnija voda i čistiji okoliš u Ljubuškom.
Svečano puštanje u rad obnovljenog i proširenog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kao i novoizgrađene kanalizacione mreže u Ljubuškom bit će upriličeno u ponedjeljak, 13. jula, saopćeno je iz Delegacije Europske unije u BiH.
Ovaj značajan događaj je rezultat uspješnog partnerstva i saradnje između EU, BiH, Vlade FBiH, Općine Ljubuški i Svjetske banke, čiji je krajnji ishod kvalitetnija voda i čistiji okoliš u Ljubuškom. Zahvaljujući ovim nastojanjima obnovljeno je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda te je njegov kapacitet povećan s 5.000 na 6.000 ekvivalent-stanovnika, a stvorene su i pretpostavke za dalje povećanje kapaciteta na 12.000 ekvivalent-stanovnika. Ukupna dužina novoizgrađene kanalizacione mreže je 15,2 km.
Izgradnju novog kanalizacionog sistema u Ljubuškom financirala je EU u iznosu od dva miliona eura iz sredstava IPA 2010, a projekat je administrirala Svjetska banka. Obnovu i proširivanje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Ljubuškom je financirala Općina Ljubuški, GEF i Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u ukupnom iznosu od približno 1 milion eura. Oba podprojekta su provedena u okviru projekta "Upravljanje Neretvom i Trebišnjicom" za koji je podršku pružila Svjetska banka, navodi se u saopćenju.
Svečano puštanje u rad postrojenja planirano je od 11.45 do 12.15 sati, nakon čega će biti organiziran obilazak postrojenja i nove kanalizacione mreže.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.