
17.01.2013 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Fena
Uprave za geodetske i imovinskopravne poslove Republike Srpske će u ovoj godini raditi na osnivanju katastra nepokretnosti, koji podrazumijeva formiranje jedinstvene evidencije podataka.

Uprave za geodetske i imovinskopravne poslove Republike Srpske će u ovoj godini raditi na osnivanju katastra nepokretnosti, koji podrazumijeva formiranje jedinstvene evidencije podataka, što obuhvata spajanje katastra i gruntovnice u tom bh.entitetu.
„Više neće biti dvojne evidencije o nepokretnostima u RS-u, ali će evidencija iz gruntovnica biti trajno čuvana u slučaju sudskih sporova“, rekao je direktor ove uprave Tihomir Gligorić.
Najavio je i da će Uprava javno izložiti podatake za 19 općina u tom bh. entitetu, koje su izrazile potrebu da u urbanom dijelu uspostave jedinstvene evidencije podataka nepokretnosti.
Za ovaj posao bit će, kaže, izdvojena namjenska sredstva Uprave i sredstva Svjetske banke za projekt registracije nepokretnosti u BiH, odnosno u ovom slučaju RS.
„Planirano je osnivanje katastra nepokretnosti jedinstvene evidencije na površini od 749.200 hektara, što ukupno iznosi 30,41 posto u odnosu na čitavu teritoriju RS-a“, dodao je Gligorić na pres-konferenciji u Banjoj Luci.
Dodao je da je ova aktivnost u skladu sa Zakonom o premjeru i katastru i Zakonom o stvarnim pravima u RS-u.
Vlada RS-a danas je na sjednici u Banjoj Luci prihvatila i Plan poslova premjera i osnivanja katastra nepokretnosti za 2013. godinu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.