Cijene goriva u Republici Srpskoj u blagom padu

26.11.2021. 09:03 / Izvor: Nezavisne novine
gorivo

Cijene goriva na pumpama u RS već su u blagom padu, ali i u narednom periodu očekuje se dodatno niža vrijednost ovog energenta.

Cijene goriva na pumpama u RS već su u blagom padu, ali i u narednom periodu očekuje se dodatno niža vrijednost ovog energenta.

Iako cijene naftnih derivata neće mnogo potonuti, svako pojeftinjenje značajno je za kućne budžete.

Dragan Trišić, predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske, u razgovoru za "Nezavisne novine" ističe da je tržište stabilno i nema trenda povećanja cijena na benzinskim pumpama u RS.

"Kod nekih distributera su primjetne niže cijene do tri feninga, ali i u narednom periodu očekujemo blagi pad do tri feninga, osim auto-gasa, koji i dalje raste", kaže Trišić.

Dodaje da je pad cijena u ovom momentu djelimično i zbog mehanizma kontrole ograničenja marže, što je Vlada Republike Srpske uvela u aprilu ove godine, kao mjeru neposredne kontrole cijena i ublažavanja posljedica izazvanih pandemijom.

"Upravo sada se može vidjeti dobar efekat ovog mehanizma Vlade RS na potrošače i privredu, kada ulazne cijene padaju i kroz mehanizam određivanja maksimalne marže na naftne derivate dolazi da pada maloprodajnih cijena na benzinskim pumpama u RS", kazao je Trišić. 

Ističe da se primjer model mjera u Hrvatskoj upravo sada nije se pokazao kao dobar jer pri padu ulaznih, distibuteri zadržavaju iste maloprodajne cijene, tako da se tu, kako kaže Trišić, vidi prostor koji nije obuhvaćen mjerom.

Prema njegovim riječima, što se tiče cijene nafte na svjetskom tržištu i dalje je neizvjesnost u prognozama.

"Trenutno se nafta brent kreće oko 82-83 dolara po barelu, što je pad u odnosu na oktobar, ali bar je stagnacija i nema rasta cijena na tržištima", kazao je Trišić.

Kako je rekao, mnogi povezuju nagle promjene cijena nafte s restriktivnim mjerama u pojedinim zemljama, a koje se odnose na pandemiju, što i on smatra jednim od razloga, ali ističe da je ključni razlog odnos zemalja proizvođača s jedne strane i potrošnje s druge strane.

"Na pumpama u prosjeku BMB95 košta 2,32-2,39 KM po litiru, dizel ED5 2,29-2,39 KM po litru, dok je tečni naftni gas (TNG) i dalje 1,49-1,59 KM po litru", kaže Trišić.

Da su i samo nekoliko feninga niže cijene goriva značajne za potrošače, smatra Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor.

"Naravno da je jako bitno da padaju cijene goriva i to je trebalo i ranije da se dogodi, ako posmatramo šta se dešava na svjetskim berzama", kazala je Marićeva.

Ističe da se na pumpama uglavnom brane da su gorivo nabavili po višim cijenama pa zato sporije dolazi do pojeftinjenja.

"Iako cijene goriva padaju, neće se desiti da dođe do nižih cijena osnovnih životnih namirnica", kazala je Marićeva i istakla da je to sigurno apsurd u svemu, te dodala da su zadovoljni jer se zaustavio rast cijena kad je u pitanju gorivo i da ako u narednom periodu dođe to značajnijeg pada biće to na veliko zadovoljstvo građana. 

 

TAGOVI:

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Kapital