Održan prvi sastanak
CANDI projekat promovira digitalno obrazovanje u Bosni i Hercegovini i Albaniji
CANDI projekat pokušava dati odgovor na sve veću potrebu za digitalnom pedagogijom i ekspertizom u korištenju digitalnih alata u Bosni i Hercegovini i Albaniji.
Prošlog mjeseca, predstavnici IUS-ovog Centra za cjeloživotno učenje, Mirsada Mehremić i Emir Šehić, učestvovali su na prvom koordinacionom sastanku novog CANDI projekta, koji je održan u Dresdenu, u organizaciji voditelja projekta AFBB (Akademie für berufiche Bildung gGmbH) CANDI Project pozadini.
CANDI projekat pokušava dati odgovor na sve veću potrebu za digitalnom pedagogijom i ekspertizom u korištenju digitalnih alata u Bosni i Hercegovini i Albaniji.
Digitalna transformacija utiče na VET sektor i utiče na nastavnu praksu nastavnika stručnog obrazovanja, koji moraju da prilagode svoje pedagoške pristupe novim izazovima i prošire svoju metodologiju.
CANDI ciljevi
Projektom se predviđa razvijanje nastavnog plana i programa za radionice s ciljem da VET nastavnici u Bosni i Hercegovini i Albaniji steknu potrebna znanja, vještina i kompetencije. Nastavni plan i program CANDI radionica je će biti razvijen u saradnji sa lokalnim nastavnicima, uzimajući u obzir potrebe učenika. Radionice će se izvoditi kao kombinovani kurs učenja i biće ponuđen na bosanskom i albanskom jeziku.
Na kraju projekta biće razvijen koncept transfera koji uzima u obzir iskustva i povratne informacije stečene tokom faza razvoja i implementacije CANDI kurikuluma. Koncept CANDI transfera pomoći će stručnim školama koje žele da izgrade svoje kapacitete u ovoj oblasti.
Parteneri projekta CANDI su Shkolla e mesme profesionale Charles Telford Erickson, IUS Life - Lifelong Learning Center, Javna ustanova Mješovita srednja škola Gračanica, AlbanianSkills, Mediterraneo International Center, Shkolla e Mesme e Ndërtimit "Karl Gega", JU Srednjoškolski centar Hadžići, FHD - Fachhochschule Dresden i Shkolla e mesme profesionale Teknologji Informimi dhe Komunikimi, Korce.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.