Akta header logo
Pocetna link logo

vijesti

Registar link logo

registar

Tenderi link logo

tenderi

logo
VIJESTI
INVESTICIJE
KAPITAL
EU
NAJAVE
LIČNOSTI
KARIJERA
PAUZA
ANALIZE
PODCAST
PROMO
Akta headerlogo
VIJESTI
Bosna i HercegovinaRegijaSvijet
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
INVESTICIJE
ProjektiUrbanizamNekretnineImovina u stečajuPrivatizacija
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KAPITAL
IzvještajiSvjetske berzeBH berzeDioniceBankarstvoLegislativa
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
EU
PolitikaEkonomijaFondoviNatoMapEu integracijeRiječi stručnjaka
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
NAJAVE
Konferencije i kongresiSajmovi i izložbeDogađajiSeminari i edukacije
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
LIČNOSTI
SvijetKultura i sportPrivreda i politikaKolumna
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KARIJERA
LeadershipTips and tricks
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
ANALIZE
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
Akta footer logo

Poslujte bolje!

Instagram
Facebook
YouTube
Tiktok
LinkedIn
Viber
Twitter
Rss
POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

Uslovi korištenjaPolitika privatnostiUređivačke smjerniceČesta pitanja

Copyright ©2005 - 2026 Akta.ba Sva prava zadržana.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača. Ova elektronska serijska publikacija registrovana je pod ISSN brojem: ISSN 1986-6968 (Online)

POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

AKTA APLIKACIJA

Google play Akta aplikacijaapple store Akta aplikacija
ESG konferencija

31.08.2023 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

ESG standardi i rodna ravnopravnost

Između globalnih zahtjeva i domaćih izazova: Koliko je održivo poslovanje bh. preduzeća?

Održana konferencija "Budućnost održivog poslovanja u Bosni i Hercegovini i Zapadnom Balkanu — ESG standardi i rodna ravnopravnost".

Integracija održivih praksi i ciljeva u poslovne strategije, ne samo da poboljšava utjecaj na okoliš i društvo, već uveliko može unaprijediti reputaciju, ali i opći poslovni uspjeh preduzeća, zaključeno je na konferenciji “Budućnost održivog poslovanja u Bosni i Hercegovini i Zapadnom Balkanu — ESG standardi i rodna ravnopravnost”. Konferencija, koju su AIRE centar Program za Zapadni Balkan, Sustineri Partners, i Razvojni program Ujedinjenih nacija u BiH (UNDP BiH) održali danas u Sarajevu, okupila je predstavnike/ce kompanija, državnih institucija, nevladinih i međunarodnih organizacija, kao i brojne stručnjake/inje i donosioce/teljice odluka iz zemlje i šire. Na konferenciji se vodila diskusija o tome kako održivi razvoj, te okolišni, društveni i standardi korporativnog upravljanja (ESG standardi) mogu unaprijediti prakse i poslovanje kompanija.

“Ono što je nekoć bio podsticaj kompanijama da primenjuju prakse kojima će zaštiti okoliš te ljudska prava, vremenom se pretvorilo u sve jače, pa čak i obavezujuće zahteve koji i dalje prvenstveno nameću globalne ekonomije. Pa je tako Evropska unija, najveći ekonomski partner BiH, usvojila čitav niz zakonodavstava kojima kompanije, sa kojima sarađuju, obavezuje na održive prakse i izveštavanje o njima”, kazala je Biljana Braithwaite, direktorica Programa za Zapadni Balkan AIRE centra i izvršna direktorica Sustineri Partnersa.

U okviru događaja predstavljen je ESG priručnik za preduzeća "Izgradnja održive budućnosti", koji sadrži najvažnije informacije o ESG standardima i ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija, te pruža praktične savjete za implementaciju, ocjenu kvalitete i akcione planove putem kojih preduzeća mogu da unaprijede svoje poslovne prakse u cilju veće zaštite ljudskih prava i životne sredine. 

“Naše istraživanje je pokazalo da iako pravni okvir i praksa BiH zaostaje za ovim zakonodavstvima, ona su nesumnjivo budućnost poslovanja u ovoj zemlji, a kompanije koje ne idu u korak sa novim pravilima rizikuju da izgube poslovne partnere, investitore, i kupce. Iz tog razloga smo izradili ESG priručnik za preduzeća, koji će im pomoći da svoje poslovne prakse i izvještavanje usklade sa svetskim standardima”, pojasnila je Braithwaite. 

“Održivi razvoj, zelena tranzicija, očuvanje okoliša, održive financije, zaštita radničkih prava, inovacije, te dobro i odgovorno upravljanje izuzetno su aktuelne i važne teme. Za BiH ciljevi održivog razvoja Ujedinjenih nacija, te okolišni, društveni i standardi korporativnog upravljanja, odnosno ESG standardi, od velikog su značaja, posebno jer u sektorima kao što su poljoprivreda, šumarstvo, turizam i transport mogu pomoći u očuvanju prirodnih resursa, zaštiti bioraznolikosti i ublažiti negativne utjecaje klimatskih promjena. Ova konferencija odlična je prilika za dijalog između donositelja odluka i poslovnih lidera u trenutku kada ekonomija naše zemlje prolazi kroz izazovan period, budući da su teme kojima se ona bavi ključne za dugoročni ekonomski prosperitet i stabilnost BiH i cijelog Zapadnog Balkana”, kazala je Nasiha Pozder, ministrica okoliša i turizma Federacije BiH.

Rodni jaz u platama u Bosni i Hercegovini

U kontekstu održivosti, sve veći fokus stavlja se na odnos kompanija ka uposlenicima, te su žene i dalje u većoj mjeri u neravnopravnom položaju na radnim mjestima, što se najjasnije vidi u rodnom jazu u platama. Istraživanje objavljeno u publikaciji "Razotkrivanje neravnopravnosti u radnom okruženju u Bosni i Hercegovini: Komparativna analiza mehanizama izvještavanja o rodnom jazu u platama" pokazuje da iza toga stoji čitav niz sistemski ukorijenjenih faktora, budući da žene imaju manji pristup resursima od muškaraca, osim u obrazovanju, te su nedovoljno zastupljene u političkom i ekonomskom odlučivanju, što se ogleda u zapošljavanju, izboru zanimanja, vlasništvu nad zemljom, pristupu kreditima i drugoj finansijskoj i nefinansijskoj podršci, nedovoljnoj pravnoj zaštiti od rodno zasnovane diskriminacije na tržištu rada, te nedostatku usluga socijalne podrške. Shodno tome, istraživanje je prvenstveno usmjereno na zakonodavni okvir BiH kojim su regulirani rodna ravnopravnost, zabrana diskriminacije i radno zakonodavstvo u  zemlji, kako bi se ukazalo na širi kontekst rodne politike koji je jedan od faktora koji doprinose rodnom jazu u platama u BiH.

undp konferencija

Uprkos tome što su žene u prosjeku obrazovanije, one nisu jednako cijenjene u poslovnom svijetu. U BiH žene su u značajnoj mjeri manje zastupljene na tržištu rada, te su u 2022. godini činile oko 38% radne snage, rade manje sati na plaćenim poslovima, te obavljaju više neplaćenog rada u domaćinstvima u odnosu na muškarce. Pored toga, uprkos određenom napretku u posljednjem periodu, one su i dalje nedovoljno zastupljene u upravljačkim strukturama preduzeća u BiH.

“Istraživanje je pokazalo kako žene ostvaruju samo 53,7% prihoda muškaraca u BiH. U nastojanju da odgovorimo na ovu vrstu neravnopravnosti, istražili smo dublje, sistemske faktore koji utječu na rodni jaz u platama, analizirali međunarodne instrumente, istražili relevantno zakonodavstvo u BiH i mjere transparentnosti plata u zemljama širom Evrope. Ono što je najvažnije, naše istraživanje nudi jasne preporuke za smanjenje rodnog jaza plata u BiH, pozivajući na veću transparentnost plata i rodno osjetljivo upravljanje ljudskim resursima”, kazala je Marina Dimova, v.d. rezidentna predstavnica UNDP BiH. 

“Četvrti po redu Gender akcioni plan Bosne i Hercegovine za period 2023 – 2027, koji je trenutno u proceduri usvajanja, u vrhu svojih prioriteta ima borbu protiv rodne neravnopravnosti u oblasti rada i pristupa ekonomskim resursima, što još uvijek predstavlja jedan od najdominantnijih oblika rodne neravnopravnosti u našem društvu. Veći procenat zaposlenih, aktivnih, zainteresovanih i obrazovanih žena mora doprinijeti povećanju učešća ženske radne snage i prevazilaženju rodnog jaza u platama", kazao je Saša Leskovac, stručni savjetnik Agencije za ravnopravnost spolova BiH Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

"U BiH nemamo sveobuhvatan način prikupljanja podataka razlika u platama, te Agencija za ravnopravnost spolova BiH pozdravlja objavljivanje ove studije, koja trasira put kako bi BiH trebala da reguliše ovu oblast u kontekstu EU integracija, a s konačnim ciljem približavanja rodnoj ravnopravnosti u ekonomskoj sferi i društvu uopšte", pojasnio je Leskovac.   

Primjer dobre prakse

Tvornica cementa Kakanj jedan je od najboljih primjera kako preduzeća mogu iskoristiti prilike i odgovoriti na izazove, te postati prepoznatljivo lice održivosti. Cementara Kakanj dvije godine zaredom osvojila je Nagrade za biznis lidere održivog razvoja za doprinos u kategorijama „Ljudi“ i „Resursi i okoliš“, a danas je ponosni mentor drugim kompanijama posvećenim ispunjavanju ciljeva održivog razvoja.

"Radeći u industriji koja se tradicionalno smatra zagađivačem okoliša, Tvornica cementa Kakanj, uz podršku matičnog preduzeća Heidelberg Materials, nastoji da transformiše cementni sektor implementirajući ESG standarde u svakom segmentu našeg djelovanja. Podstaknuti UN-ovim ciljevima održivog razvoja, nastojimo da odgovorno koristimo resurse, umanjimo naš karbonski otisak, te očuvamo biodiverzitet. U ovim nastojanjima, dodatno nas motiviše podrška i povjerenje koje dobijamo od naših partnera i kupaca, koji uviđaju vrijednost naših održivih praksi", kazao je Almir Bajtarević, stručni saradnik za ISO standarde i zaštitu okoline Tvornice cementa Kakanj.

ESG priručnik za preduzeća "Izgradnja održive budućnosti" i publikacija "Razotkrivanje neravnopravnosti u radnom okruženju u Bosni i Hercegovini: Komparativna analiza mehanizama izvještavanja o rodnom jazu u platama" dostupne su na zvaničnoj web stranici UNDP BiH.

ESG standardi održivost preduzeća UNDP rodna ravnopravnost

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE FIRME

Federalno ministarstvo okoliša i turizma Sarajevo

Marka Marulića 2 71000 Sarajevo

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH Sarajevo

Trg Bosne i Hercegovine 1 71000 Sarajevo

UNDP u BiH Sarajevo

Zmaja od Bosne bb 71000 Sarajevo

Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine Sarajevo

Dubrovačka 6 71000 Sarajevo

POVEZANE VIJESTI

Kudic

Revizorski izvještaj: Napredak u zakonima, ali slabija primjena na terenu u FBiH

Kudic

10.06.2026

|RODNA RAVNOPRAVNOST

Revizorski izvještaj: Napredak u zakonima, ali slabija primjena na terenu u FBiH

KS

UNDP i KS pokreću projekt za bolji nadzor ložišta i smanjenje zagađenja zraka

KS

10.06.2026

|UNAPRJEĐENJE DIMNJAČARSKE DJELATNOSTI KS

UNDP i KS pokreću projekt za bolji nadzor ložišta i smanjenje zagađenja zraka

mhe zlate

Nakon devet godina sudskih bitki: Teletovićeva mHE Zlate dobija novu okolinsku dozvolu

mhe zlate

09.06.2026

|MHE ZLATE NA DOLJANKI

Nakon devet godina sudskih bitki: Teletovićeva mHE Zlate dobija novu okolinsku dozvolu

oprema

Projekat od 78.000 KM: Dom zdravlja Kladanj nabavio novu stomatološku i RTG opremu

oprema

04.06.2026

|PODRŠKA RANJIVIM KATEGORIJAMA

Projekat od 78.000 KM: Dom zdravlja Kladanj nabavio novu stomatološku i RTG opremu

sastanak smiljevići

Kanton Sarajevo razmatra koncesiju za deponiju Smiljevići

sastanak smiljevići

01.06.2026

|ODRŽAN SASTANAK

Kanton Sarajevo razmatra koncesiju za deponiju Smiljevići

OS BiH

Njemačka ulaže 3 miliona eura u modernizaciju vojnog skladišta Rabić u Derventi

OS BiH

01.06.2026

|JAČANJE VOJNIH KAPACITETA OSBIH

Njemačka ulaže 3 miliona eura u modernizaciju vojnog skladišta Rabić u Derventi

Ženska Mentorska Mreža

Otvorena šesta sezona: Ženska Mentorska Mreža nastavlja tradiciju osnaživanja žena

Ženska Mentorska Mreža

21.05.2026

|VIŠE OD 300 MLADIH

Otvorena šesta sezona: Ženska Mentorska Mreža nastavlja tradiciju osnaživanja žena

Federalno ministarstvo okoliša i turizma

Pozder u Kladnju: Fokus na otpad, turizam i projekte na Konjuhu

Federalno ministarstvo okoliša i turizma

21.05.2026

|RAZVOJ LOKALNIH ZAJEDNICA

Pozder u Kladnju: Fokus na otpad, turizam i projekte na Konjuhu

tim vareš

Počinje detaljna analiza okolišnog i zdravstvenog stanja u Varešu

tim vareš

21.05.2026

|FORMIRA EKSPERTSKI TIM

Počinje detaljna analiza okolišnog i zdravstvenog stanja u Varešu

OTPAD

FBiH mijenja pravilnik o dozvolama za upravljanje otpadom

OTPAD

20.05.2026

|DOZVOLE ZA UPRAVLJANJE OTPADOM

FBiH mijenja pravilnik o dozvolama za upravljanje otpadom

Akademija scenskih umjetnosti

KS i UNDP osigurali završetak nove zgrade Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu

Akademija scenskih umjetnosti

20.05.2026

|JAČANJE KULTURNE SCENE

KS i UNDP osigurali završetak nove zgrade Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu

zrak

Kreće projekt za čistiji zrak u KS: Subvencije za grijanje i energetsku obnovu domova

zrak

18.05.2026

|PROJEKT POBOLJŠANJA KVALITETA ZRAKA

Kreće projekt za čistiji zrak u KS: Subvencije za grijanje i energetsku obnovu domova

razvoj

Više od 5 miliona KM za projekte podrške povratnicima i raseljenim licima u BiH

razvoj

15.05.2026

|OBNOVA LOKALNE INFRASTRUKTURE

Više od 5 miliona KM za projekte podrške povratnicima i raseljenim licima u BiH

deponija

Vlada FBiH daje 500.000 KM za uklanjanje divljih deponija i sanaciju opasnog otpada

deponija

13.05.2026

|OKOLIŠNI PROJEKTI

Vlada FBiH daje 500.000 KM za uklanjanje divljih deponija i sanaciju opasnog otpada

Sporazum

Potpisani sporazumi vrijedni 1,29 miliona KM za infrastrukturu i povratnike

Sporazum

13.05.2026

|PODRŠKA POVRATNIČKIM ZAJEDNICAMA

Potpisani sporazumi vrijedni 1,29 miliona KM za infrastrukturu i povratnike

košarac

BiH priprema oporezivanje Bookinga i Airbnba

košarac

13.05.2026

|RAZGOVOR O OPOREZIVANJU

BiH priprema oporezivanje Bookinga i Airbnba

svjetska banka

BiH uzela 151,2 miliona eura zajma uz otplatu do 32 godine

svjetska banka

12.05.2026

|SPORAZUM SA SVJETSKOM BANKOM

BiH uzela 151,2 miliona eura zajma uz otplatu do 32 godine

sporazum

BiH ulaže više od 5 miliona KM u obnovu infrastrukture za povratnike i raseljena lica

sporazum

11.05.2026

|ZA 14 LOKALNIH ZAJEDNICA

BiH ulaže više od 5 miliona KM u obnovu infrastrukture za povratnike i raseljena lica