
01.07.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Proljetna faza deratizacije u KS okončana u skladu s mjerama.
Tokom sastanka je zaključeno da je proljetni ciklus deratizacije uspješno proveden, u potpunosti u skladu s važećim protivepidemijskim smjernicama. U skladu s Programom, aktivnosti se nastavljaju kroz interventne mjere, uz kontinuirani stručni nadzor Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
U narednoj fazi predviđeno je održavanje dodatnih koordinacijskih sastanaka s predstavnicima KJKP "Vodovod i kanalizacija" te Koordinacionog odbora za praćenje deratizacije Kantona Sarajevo, s ciljem jačanja međusektorske saradnje i efikasnijeg odgovora na eventualne izazove na terenu. Na osnovu dosadašnjih aktivnosti planira se definisanje narednih koraka i nastavak evaluacije ostvarenih rezultata u provođenju deratizacije.
Deratizacija će se nastaviti kao neprekidan proces tokom cijele godine, sa posebnim naglaskom na zaštitu javnog zdravlja i prevenciju širenja zaraznih bolesti.
Pored toga, u toku je priprema nacrta novog programa deratizacije. Istaknuto je da je u posljednje vrijeme evidentiran pad broja slučajeva leptospiroze, da je epidemiološka situacija stabilna, te da sve nadležne institucije nastavljaju s praćenjem stanja na terenu i preduzimaju sve potrebne mjere.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.