pumpa

Foto: akta.ba/pixabay

11.07.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

INSPEKCIJSKI NADZOR NA BENZINSKIM PUMPAMA

FBiH pojačava kontrole goriva na pumpama: Fokus na praćenje distribucije

FUZIP pokrenuo kontrole benzinskih pumpi u FBiH. Provjera oznaka goriva i dokumentacije u skladu sa BAS EN 16942 standardom traje do oktobra.

Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP) pokrenula je pojačane inspekcijske nadzore benzinskih pumpi širom Federacije BiH, s ciljem kontrole usklađenosti sa standardom BAS EN 16942, koji propisuje način označavanja pumpnih automata za točenje goriva, kao i obaveznu dokumentaciju o tranzitu goriva od ulaska u zemlju do krajnjeg potrošača.

Nadzori će biti provođeni u periodu od jula do oktobra 2025. godine na području svih 10 kantona Federacije BiH, a fokus će biti na: provjeri postojanja i tačnosti oznake goriva na točionicima, u skladu s evropskim standardima, dokumentaciji o kretanju derivata, uključujući evidenciju ulaska, skladištenja i isporuke goriva, usklađenosti sa odredbama Zakona o unutrašnjoj trgovini i drugim važećim propisima u oblasti energetike i zaštite potrošača.

Iz FUZIP-a su naglasili da se ovom akcijom nastoji ojačati transparentnost tržišta nafte i naftnih derivata u FBiH, zaštititi potrošači, ali i otkriti eventualne nepravilnosti koje mogu uticati na fiskalnu i tržišnu stabilnost u sektoru goriva.

Poseban akcenat biće stavljen na uvoznike i distributere koji su prvi u lancu snabdijevanja i koji su obavezni da uredno vode sve zapise i prateće dokumente koji omogućavaju praćenje goriva kroz cijeli logistički i prodajni lanac.

Očekuje se da će rezultati nadzora biti dostupni javnosti krajem oktobra, nakon analize i sumiranja izvještaja sa terena.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI