CENTAR

01.08.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

JOŠ JEDNO JAVNO PREDUZEĆE

Općina Centar osniva JP "Centar" za efikasnije upravljanje javnim prostorima

Općina Centar Sarajevo osnovala JP "Centar" radi efikasnijeg upravljanja javnim prostorima i usluga građanima.

Općinsko vijeće Centar danas je na sjednici donijelo Odluku o osnivanju Javnog preduzeća "Centar" d.o.o. Sarajevo.

Općina Centar Sarajevo prepoznala je potrebu za efikasnijim, bržim i kvalitetnijim upravljanjem javnim prostorima i objektima na svojoj teritoriji. Dosadašnji model oslanjanja na više eksternih izvođača kroz ugovore i javne nabavke pokazao se neadekvatnim, sporim, skupim i neefikasnim, bez mogućnosti hitnog reagiranja i kontrole nad trošenjem sredstava.

Osnivanjem Javnog preduzeća "Centar" d.o.o. Sarajevo omogućava se centralizovano obavljanje komunalnih i drugih usluga, kao i upravljanje javnim prostorima i objektima. Time se stvaraju preduslovi za racionalniju potrošnju budžetskih sredstava, veći kvalitet javnih usluga, kao i za postizanje finansijske samoodrživosti kroz vlastite prihode.

Novo preduzeće ima ulogu da unaprijedi kvalitet života građana, omogući jednaku dostupnost usluga za sve, te osigura dugoročno održivo i odgovorno upravljanje općinskom imovinom.

Vijećnici su podržali Odluku o davanju saglasnosti općinskom načelniku za davanje ovlaštenja punomoćniku za zastupanje u svim parničnim, izvanparničnim, izvršnim, zemljišnoknjižnim, trgovačkim, krivičnim i upravnim postupcima za nekretnine koje se nalaze u vlasništvu ili suvlasništvu Općine Centar na području općine Trpanj, saopćeno je iz ove Općine.

"Danas je OV Centar jednoglasno usvojilo jednu, siguran sam, od najvažnijih odluka ikada. Donijeli smo odluku o osnivanju vlastitog komunalnog preduzeća. Nažalost, kasnili smo u toj odluci, vjerujući i u skladu sa time, investirajući milionske iznose u javna komunalna preduzeća na nivou kantona. Nismo zadovoljni onim što smo dobili zauzvrat i donijeli smo ovakvu jednu odluku, po uzoru na opštine koje su to uradili prije nas", poručio je načelnik Srđan Mandić

Općina Centar Sarajevo prepoznala je potrebu za efikasnijim, bržim i kvalitetnijim upravljanjem javnim prostorima i objektima na svojoj teritoriji. Dosadašnji model oslanjanja na više eksternih izvođača kroz ugovore i javne nabavke pokazao se neadekvatnim, sporim, skupim i neefikasnim, bez mogućnosti hitnog reagovanja i kontrole nad trošenjem sredstava.

Mandić navodi da ovo nikako ne znači da će moći preuzeti sve nadležnosti koje po zakonu pripadaju kantonalnim institucijama.

"I dalje će VIK upravljati svojom infrastrukturom, RAD odvoziti smeće, Park održavati zelene površine, ali ćemo u značajnoj mjeri podići efikasnost I "uskakati" tamo gdje oni zapnu. Preduzeće će preuzeti upravljanje parkinzima, I biti osposobljeno za izvođenje određenih građevinskih radova, tekućeg održavanja i slično. Ono ne smije i neće biti parazit naslonjen na budžet, već moderno, efikasno I što je najvažnije samoodrživo. Veoma sam ponosan na današnju odluku, zahvalan vijećnicima na saradnji, a posebno mojim saradnicima koji su u prethodnih nekoliko mjeseci vrijedno radili na pripremi i izradi dokumenata. Sada slijedi neophodna faza administrativnih radnji, registracije, usvajanja statuta, imenovanja rukovodnih struktura...", dodao je.

Vijeće će, kao osnivač, donositi ključne odluke, ali ću insistirati na angažovanju stručnih, kvalifikovanih I sposobnih kadrova.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI