Mostar

Foto: SKB Mostar

20.02.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

JUBILEJ U SKB MOSTAR

SKB Mostar uspješno izveo 100. terapijsku plazmaferezu

JIL 2 SKB Mostar obilježio stoti postupak terapijske plazmafereze, poboljšavajući liječenje teških imunoloških bolesnika.

Jedinica intenzivnog liječenja (JIL 2) Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju, intenzivno liječenje i terapiju boli SKB Mostar uspješno je izvela stoti postupak terapijske plazmafereze.

Ovaj značajan jubilej ostvaren je u samo godinu dana, čime je potvrđen napredak u liječenju najtežih nekirurških bolesnika, priopćeno je iz SKB-a Mostar.

Terapijska plazmafereza je složeni izvantjelesni postupak uklanjanja štetnih sastojaka iz krvne plazme, poput autoantitijela i toksina, čime se dokazano popravlja ishod liječenja kod bolesnika s teškim imunološkim odgovorima. Sam proces traje od tri do četiri sata, ovisno o stanju pacijenta.

Dr. Manja Spahalić, voditeljica JIL-a 2, naglasila je kako su klinički rezultati vrlo ohrabrujući.

''Ponosna sam na svoj tim jer su ostvareni rezultati koji daju novu nadu našim pacijentima. Postupak je rezultat multidisciplinarne suradnje specijalista neurologije, infektologije, pulmologije i interne medicine koji indiciraju terapiju, dok samu realizaciju provode anesteziolozi uz educirani sestrinski kadar'' – izjavila je dr. Spahalić.

Za provedbu ovih postupaka koriste se savremeni uređaji za kontinuiranu bubrežnu nadomjesnu terapiju s modulom za plazmaferezu.

Realizacija stotinu plazmafereza zahtijevala je ogromne resurse Transfuzijskog centra SKB Mostar. Doc. dr. sc. Jadranka Knežević, pročelnica centra, iznijela je podatke koji ilustriraju razmjer ovog pothvata.

''Za sto terapijskih plazmafereza utrošeno je 345 litara plazme. Da bismo osigurali tu količinu, bilo je potrebno točno 1.380 darivatelja krvi. Plazma se izdvajala iz pune krvi i zamrzavala na temperaturi od -80 stupnjeva Celzija do trenutka potražnje kliničara'' – istaknula je doc. dr. sc. Knežević.

Ona je posebno zahvalila darivateljima krvi, naglasivši kako bez njih ovaj uspjeh ne bi bio moguć te da su upravo oni temelj savremenog liječenja u mostarskoj bolnici.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI