
25.01.2012 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

Novi Vladin prednacrt pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak u Federaciji izazvao je brojne reakcije u javnosti. Njime se predviđa oporezivanje toplog obroka od 50 posto i regresa za sve zaposlene, te naknade za rad na terenu kao i naknade za prijevoz na posao.
Ante Krajina, federalni ministar financija, kaže da Vlada ovakvim mjerama želi stati u kraj poslodavcima koji zloupotrebljavaju sadašnje neoporezivanje i isplaćuju dio plate putem toplog obroka.
Udruženje poslodavaca u FBiH, socijalni partner Vlade, je kategorično protiv ovakvih izmjena te su od premijera Vlade danas zatražili da se ovo pitanje skine sa dnevnog reda sjednice Vlade FBiH i omogući provođenje javne rasprave o njegovoj primjeni, u kojoj će učestvovati svi poslodavci iz FBiH.
Iako su odredbe ovog pravilnika harmonizirane sa RS-om, koji je Zakon o porezu na dohodak usvojio prije nekoliko dana, poslodavci zamijeraju Vladi i to što se porezi na dohodak usklađivaja sa onim u RS-u, ali ne i doprinose na plaće koji su u ovom entitetu niži i to do 18 posto. Sindikati smatraju da će ove izmjene zakona ići opet preko leđa radnika jer će poslodavci smanjiti iznos toplog obroka i regresa kako bi imali što manje izdatke.
U Udruženju poslodavaca u FBiH smatraju da se radi o veoma važnom aktu, te da je zbog toga potrebno o ovim izmjenama provesti najširu raspravu kako bi se utvrdili negativni efekti na povećenje zaposlenosti.
D.K.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.