Kraj ovjeravanja: Počinje upotreba elektronskih zdravstvenih kartica u KS

11.09.2013 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

Kraj ovjeravanja: Počinje upotreba elektronskih zdravstvenih kartica u KS

Direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a Faris Gavrankapetanović je kazao da projekt košta 99.000 KM bez poštarine, jer je planirano da se prvih 20.000 kartica šalje na adresu.

Pilot-projekt izdavanja elektronskih zdravstvenih kartica Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo danas je zvanično pušten u upotrebu, a prvi korisnici ovih kartica su osobe s invaliditetom prve i druge kategorije.

Na prezentaciji kartica ministar zdravstva KS-a Eldan Lokmić je pojasnio da je u okviru pilot-projekta planirano uručiti 20.000 kartica, a planirano je da to bude gotovo do kraja  godine.

Do danas je završeno 5.000 elektronskih zdravstvenih kartica koje su već u upotrebi, a dnevna ''proizvodnja'' je oko 1.500 elektronskih kartica.

Lokmić je istakao da je projekt još  u izgradnji, a da je cilj elektronske zdravstvene kartice proširiti na cijelu Bosnu i Hercegovinu.

Direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a Faris Gavrankapetanović je kazao da projekt košta 99.000 KM bez poštarine, jer je planirano da se prvih 20.000 kartica šalje na adresu.

Po njegovim riječima prednost ovog projekta je velika, a ogleda se u smanjenju gužve u administraciji, ukidanjem ovjere knjižica, u kontroli zdravstvenih osiguranika te elektronskih recepta za lijekove.

Gavrankapetanović je istakao i da su kartice već podijeljene osiguranicima kojima je neupitna zdravstvena zaštita, invalidima prve i druge kategorije, a precizirao je da pravo korištenja već imaju 503 ratna vojna invalida prve i druge kategorije te 470 članova njihovih porodica.

Kazao je i da rade na tome da obuhvaćeni budu i penzioneri, ali da trenutno nije izvodljivo zbog velikog broja ove skupine ljudi.

Smatra da bi do kraja sljedeće godine projekt mogao biti u potpunosti priveden kraju.

Projekt je podržalo Ministarstvo zdravstva KS-a i Vlada KS-a.

Premijer Kantona Sarajevo Suad Zeljković je istakao da podrška Vlade ovom projektu pokazuje spremnost ulaganja u projekte koji idu ukorak s vremenom, bez obzira na tešku situaciju kako u ovom kantonu, tako i u državi.

Kazao je da će podrška biti pružena i u daljoj realizaciji projekta da bi elektronske kartice bile osigurane u svim ustanovama KS-a.

Zeljković je dodao i da je informiran o tome kako kartice već funkcionišu i pokazuju dobre rezultate na mjestima gdje su osigurane.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI