BiH poznata po izuzetno uspješnim inovatorima

18.03.2014. 15:50 / Izvor: Fena
BiH poznata po izuzetno uspješnim inovatorima

Konferencija projekta "Razvoj institucionalnog kapaciteta tri inovativna centra i istraživačkog sektora u Bosni i Hercegovini" (INOVO), danas je završena, a učesnici konferencije zadovoljni su rezultatima.

Konferencija projekta "Razvoj institucionalnog kapaciteta tri inovativna centra i istraživačkog sektora u Bosni i Hercegovini" (INOVO), danas je završena, a učesnici konferencije zadovoljni su  rezultatima.

INOVO projekt je radio na poboljšanju konkurentnosti i produktivnosti naučne zajednice i ekonomskog učinka BiH radi aktivnijeg učešća u evropskom istraživačkom području i veće uključenosti u međunarodnu naučnu saradnju.

Voditeljica Odjela operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju u Delegaciji Evropske unije u BiH Natalia Dianiskova na konferenciji za medije je kazala da je cilj projekta umrežavanje i uspostavljanje saradnje između javnih institucija, univerziteta i kompanija.

"BiH je poznata po izuzetno uspješnim inovatorima i nadamo se da ćemo ovim projektom uspjeti da stvaramo nova radna mjesta", kazala je Dianiskova.

Vođa tima INOVO projekta dr. Kastytis Gečas, iz Litvanije, kazao je da je cilj izgradnja kapaciteta, vještina i sposobnosti da se radi, da se razvija sposobnost za razvoj, da se ljudi, institucije, organizacije, osposobe da rade same.

"U BiH ima već razvijenih inovacijskih centara s vlastitim razumijevanjem, funkcijama, uslugama, pa smo odlučili da radimo na principu 'blizanaca', timova za saradnju, jer su ljudi inovacija. Inovacija je mentalni sklop, ali to razvijanje mentalnog sklopa nije samo u toku studiranja na univerzitetu, nego da inovativni centri budu inovativniji u tome",  kazao je Gečas.

Pojasnio je da podrška inovaciji  važna i da se zasniva  na mreži inovacija, ali treba biti uspostavljena na profesionalnom nivou.

"Ovo je i uloga javnih institucija. To znači da vlasti trebaju biti otvorene za podržavanje i omogućavanje rada inovacijskih institucija i samom procesu inovacija i mislim da smo uspjeli u tome", naglasio je Gečas.

Direktor INTERA tehnološkog parka u Mostaru Mladen Kostić je rekao da ukoliko ovakvih projekata ne bude u budućnosti, BiH neće stići daleko, te da sami projekti ne mogu napraviti promjene, ali ih mogu potaknuti.

"Mi koji participiramo u projektu, imali smo najveći benefit. Pomogla nam je spoznaja da smo na dobrom putu. Na nama, na institucijama države je da potaknemo i da imamo što više kompanija koje će biti inovativne, bazirane na znanju, tehnologijama, a koje će pokretati mladi ljudi. Mi ćemo biti tu da ih podržimo  konkretnim uslugama, u traženju partnera, pristupa kapitalu, mrežama", rekao je Kostić.

Projekt je radio na jačanju mreže inovacija u BiH  podrškom razvoju inovativnim centrima u Banjoj Luci, Mostaru i Zenici, a u Sarajevu još  ne postoji takav centar.

Od januara 2013. godine INOVO projekt je intenzivno sarađivao s relevantnim institucijama vlasti u BiH, inovacijskim centrima, univerzitetima i statističkim organizacijama na jačanju njihovih kapaciteta za bolju saradnju i razvoj inovacijskih politika.

Učesnici završne konferencije bili su predstavnici ministarstava, univerziteta, razvojnih agencija i predstavnici drugih interesnih grupa iz područja inovacija.

EU finansira ovaj projekt putem Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 2010) u iznosu od 534.460 eura, a provodi ga konzorcij s European Consulting Group na čelu.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti