
13.03.2015 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba
Tokom marta uočena je učestala pojava da se na otvorenim lokacijama, parkovima ili ulicama pojedinih općina Kantona Sarajevo bez dozvole nadležnog organa vrši prodaja neupakovanih suhomesnatih proizvoda.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS-a upozorila je da je tokom marta uočena učestala pojava da se na otvorenim lokacijama, parkovima ili ulicama pojedinih općina Kantona Sarajevo bez dozvole nadležnog organa vrši prodaja neupakovanih suhomesnatih proizvoda.
U saopćenju za javnost rečeno je da se navedeni mesni proizvodi - suho meso, sudžuka ili stelja prodaju pod identičnim uslovima i na takozvanim sajmovima domaće privrede na otvorenom.
Pored toga, pod istim uslovima prodaju se i med te proizvodi od meda.
Iz Uprave upozoravaju potencijalne kupce da je konzumiranje proizvoda životinjskog porijekla koji se prodaju pod takvim uslovima vrlo rizično zbog moguće pojave zaraznih oboljenja, najčešće bruceloze i salmoneloze, odnosno trovanja.
Razlog za to je što ti proizvodi nisu termički obrađeni i prodaju se pod krajnje nehigijenskim uslovima bez propisanih vitrina, a prodavači ne izdaju račun niti bilo koju drugu garanciju za prodate proizvode kojima se može utvrditi njihovo porijeklo.
Garanciju o zdravstvenoj ispravnosti navedenih namirnica ne može dati niti veterinarska inspekcija, te se građani pozivaju da suhomesnate namirnice i druge namirnice životinjskog porijekla kupuju samo u registrovanim objektima koji ispunjavaju uslove u pogledu higijenskog pakovanja namirnica i higijene opreme, kao i izdavanja računa za prodate namirnice životinjskog porijekla.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.