Njemački ekonomski savjetnici snizili procjenu rasta u 2021.

13.11.2020. 10:57 / Izvor: seebiz.eu
Njemački ekonomski savjetnici snizili procjenu rasta u 2021.

Vijeće ekonomskih savjetnika njemačke vlade ublažilo je procjenu pada najvećeg europskog gospodarstva u ovoj godini, ali zbog drugog vala pandemije predviđa i slabiji rast u 2021. nego ljetos.

Vijeće ekonomskih savjetnika njemačke vlade ublažilo je procjenu pada najvećeg europskog gospodarstva u ovoj godini, ali zbog drugog vala pandemije predviđa i slabiji rast u 2021. nego ljetos.

Gospodarstvo bi se po njihovim novim procjenama ove godine trebalo smanjiti 5,1 posto. U lipnju prognozirali su 6,5-postotni pad.

Prema kalendarski prilagođenim podacima, gospodarstvo bi po najnovijim procjenama trebalo pasti 5,5 posto, u usporedbi sa 6,9-postotnim padom prognoziranim u lipnju.

To bi značilo da bi pandemija u gospodarstvu prouzročila manju štetu nego globalna financijska kriza 2009. godine, kada su se aktivnosti u njemačkom gospodarstvu smanjile 5,6 posto.

U 2021. sada očekuju slabiji rast BDP-a, za 3,7 posto, snizivši lipanjsku procjenu za 1,2 postotna boda.

Gospodarstvo bi se po njihovim procjenama trebalo blago smanjiti u četvrtom tromjesečju ove godine i tek neznatno porasti u prva tri mjeseca 2021. zbog opetovanog uvođenja ograničenja kojima se nastoji suzbiti novi val širenja koronavirusa.

"Još nismo prevladali krizu koju je prouzročio koronavirus", rekao je u srijedu čelnik vijeća Lars Feld, dodajući da je gospodarski oporavak i dalje krhak zbog novog naglog širenja zaraze.

"Kretanje aktivnosti u idućem razdoblju ovisit će obuzdavanju pandemije i o stanju u drugim gospodarstvima", dodao je Feld, aludirajući na relativno snažno oslanjanje Njemačke na izvoz.

Stručnjaci su pohvalili mjere potpore koje su uveli vlada kancelarke Angele Merkel i čelnici Europske unije, ocjenjujući ih uglavnom ispravnim i učinkovitim.

Upozorili su ipak da europski program oporavka, vrijedan 750 milijardi eura, ne bi smio biti pretvoren u trajni mehanizam pomoći, osim ako države članice ne prenesu fiskalni suverenitet na Bruxelles.

Evropska središnja banka (ECB) trebala bi pak, po njima, okončati program krizne kupnje imovine u pandemiji (PEPP) čim krene oporavak, jer države članice u protivnom neće imati razloga koristiti povoljne zajmove iz europskog programa oporavka.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti