Euro njemačka

11.11.2022 |

Vijesti / SVIJET

Izvor: Agencije

Oktobarska inflacija u Njemačkoj na 70-godišnjem rekordu

Godišnja stopa inflacije u Njemačkoj ubrzala je rast u oktobru, dostigavši najviši nivo od decembra 1951. godine, prema konačnim podacima njemačkog zavoda za statistiku.

Godišnja stopa inflacije u Njemačkoj ubrzala je rast u oktobru, dostigavši najviši nivo od decembra 1951. godine, prema konačnim podacima njemačkog zavoda za statistiku.

Indeks potrošačkih cijena, mjeren njemačkim nacionalnim standardima, porastao je u oktobru za 10,4 posto u odnosu na isti mjesec 2021. godine, sa nivoa od 10 procenata u septembru, saopštio je zavod za statistiku Destatis, potvrdivši svoje preliminarne podatke, prenosi Tanjug, pozivajući se na MarketWatch.

Mjesečna stopa inflacije u oktobru je iznosila 0,9 posto.

"Glavni uzrok visoke inflacije i dalje je ogromno povećanja cijena energenata, ali rastu i cijene mnogih drugih dobara i usluga. Domaćinstva sada naročito osjećaju rast cijena hrane", rekao je predsjednik Destatisa Georg Thiel.

Njemačka inflacija, usklađena sa standardima Evropske unije, iznosila je u oktobru 11,6 posto na godišnjem nivou u odnosu na septembarskih 10,9 procenata, naveo je Destatis, potvrđujući svoju prvu procjenu.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI