27.10.2014 |
EU / EKONOMIJA
Izvor: SRNA
Hiljade Mađara protestovalo je jučer u Budimpešti zbog planiranog poreza na količinu podataka koju korisnici preuzimaju sa interneta, za koji kažu da neće predstavljati samo dodatno poresko opterećenje, već će i ograničiti osnovna demokratska prava i slobode.
Hiljade Mađara protestovalo je jučer u Budimpešti zbog planiranog poreza na količinu podataka koju korisnici preuzimaju sa interneta, za koji kažu da neće predstavljati samo dodatno poresko opterećenje, već će i ograničiti osnovna demokratska prava i slobode.
Današnji skup organizovala je Facebook grupa koja ima više od 210.000 pristalica. Protesti, koji su okupili više od 10.000 ljudi, održani su ispred zgrade Ministarstva ekonomije.
Ukoliko prijedlog zakona bude usvojen kao dio poreskog zakona za 2015. godinu, Mađari će plaćati 150 forinti (50 eurocenti) za svaki gigabajt podataka, čije preuzimanje započnu.
"Protesti su uslijedili nakon talasa alarmantnih antidemokratskih mjera premijera Viktora Orbana koji gura Mađarsku dalje od Evrope", rekli su oragnizatori skupa pod nazivom "100.000 protiv internet poreza".
Demonstranti tvrde da će ovaj porez mnogima uskratiti pristup internetu, naročito siromašnim pojedincima, ali i školama i univerzitetima.
U jednom trenutku demonstranti su ispred sjedišta vladajuće Fideš partije počeli da bacaju stare računarske dijelove, razbivši nekoliko prozora.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.