Pregovori o nadzoru banaka završeni bez rezultata

08.12.2012 |

EU / POLITIKA

Izvor: Novosti

Pregovori o nadzoru banaka završeni bez rezultata

Još jedan pokušaj da zajedno riješe ekonomska pitanja, ministri finansija će preduzeti sledeće nedjelje. Ako se susret ponovo završi bez rezultata, na redu je Samit EU 13.-14.decembra. Iako nekoliko analitičara pretpostavlja da neće biti jednostavno da Njemačka i Francuska nađu zajednički jezik i da će se na rješenje čekati do sljedeće godine.

 

evropska_kriza

Ministri finansija zemalja članica EU nisu mogli da se dogovore o novim metodama sprečavanja finansijske krize. Centralni dio ovih mjera je trebalo da bude formiranje nadzornog organa koji bi pratio rad svih banaka u EU. Francuska insistira na tome da se svaka od 6000 kreditnih organizacija u EU potčinjava ECB. Njemačka smatra da je potrebno kontrolisati samo nekoliko desetina krupnih banaka Starog svijeta.

Trenutno evropskim kreditnim organizacijama diktiraju pravila nacionalne centralne banke, a ECB se koncentriše na globalnija pitanja, kao npr. na kreditno- novčanu politiku. Komentar Natalije Smirnove, generalnog direktora konsalting firme „Lični savetnik“: "Ako bi, grubo govoreći, trebalo nadzirati sve, u tom smislu i banke koje imaju svoje ispostave u svakom gradu i selu u EU, onda će, bojim se, osoblje tog organa toliko biti brojno da neće moći da ga izdržava ni sama Njemačka. Kažem Njemačka, zato što ona sada ima najbolju ekonomiju od svih zemalja EU. Mislim da su to nepotrebni troškovi, koji po svojoj suštini, neće mnogo uticati na nivo rizičnosti bankarskog sistema.

"Još jedan pokušaj da zajedno riješe ekonomska pitanja, ministri finansija će preduzeti sledeće nedjelje. Ako se susret ponovo završi bez rezultata, na redu je Samit EU 13.-14.decembra. Iako nekoliko analitičara pretpostavlja da neće biti jednostavno da Njemačka i Francuska nađu zajednički jezik i da će se na rješenje čekati do sljedeće godine", kazao je Andrej Lusnikov, analitičar informativne agencije „Finmarket“:

"Njemci se plaše da bi njihov pristanak na duboku finansijsku reformu u eurozoni mogao da izazove nezadovoljstvo u domaćim predstavničkim tijelima, ali i kod stanovništva. Zato što će se faktički sitne njemačke finansijske organizacije takođe naći pod kontrolom koja se sada njima čini nepotrebnom", kaže Lusnikov.

Glavni cilj stvaranja opšteevropskog nadzornog organa je želja EU da spreči situaciju sličnu kolapsu američke finansijske institucije Lehman Brothers, što je bila početna tačka svjetske krize. Zato je jača kontrola banaka- nedovoljna mjera. Neophodna je centralizacija u mnogim drugim pravcima, u tom smislu državnih rashoda i uopšte zakonodavstva.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI