Srbija: Usklađivanje viznog režima s EU se odnosi na osobe koje dolaze preko zračnih luka

04.10.2022. 11:20 / Izvor: Agencije
EU

Izvršni direktor srpskog Centra za zaštitu i pomoć tražiteljima azila Radoš Đurović kazao je danas da se najavljeno usklađivanje viznog režima Srbije i EU odnosi na osobe iz zemalja koje imaju liberalniji vizni režim sa Srbijom.

Izvršni direktor srpskog Centra za zaštitu i pomoć tražiteljima azila Radoš Đurović kazao je danas da se najavljeno usklađivanje viznog režima Srbije i EU odnosi na osobe iz zemalja koje imaju liberalniji vizni režim sa Srbijom, odnosno na one koji u Srbiju dolaze preko zračnih luka i tako pokušavaju nastaviti dalje.

"To je jedan drugi vid migracije, to su osobe iz Tunisa, Indije, Burundija i za njih Srbija treba uskladiti vizni režim kao i zemlje EU, uvesti im vize, neka ograničenja koja bi smanjila takvu migraciju", rekao je Đurović te dodao da su to zemlje iz kojih najviše migranata dolazi u Austriju i Mađarsku.

Na pitanje može li se to usklađivanje provesti do kraja godine, kako je najavljeno, Đurović je kazao da je jako teško to provesti, kao i zaključivanje sporazuma o readmisiji sa zemljama iz kojih te osobe dolaze.

"Već više godina Srbija pokušava zaključiti sporazume o readmisiji, ali je potrebna i suglasnost i volja te druge zemlje iz koje osobe dolaze. Na Balkanu, samo je Bosna i Hercegovina uspjela zaključiti sporazum o readmisiji. S tim procesom i druge zemlje muku muče, ne samo Srbija", kazao je Đurović.

Po njegovim riječima, do rujna je više od 70.000 osoba ušlo i najvjerojatnije u velikom broju izašlo iz Srbije.

Najveći broj izbjeglica u Srbiju dolazi kopnenim putem, iz smjera Grčke, Turske i Bugarske, dnevno i do 300 osoba, ali oni uglavnom žele nastaviti dalje i rijetko se zadržavaju u Srbiji, kazao je Đurović, prenosi Beta.

Đurović je kazao da je do rujna u Srbiji 17.900 Ukrajinaca prijavilo boravak, a 95.000 prošlo kroz Srbiju te možda i više od 50.000 Rusa i ocijenio da će taj broj nastaviti rasti uzimajući u obzir tamošnju situaciju.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

EU