Wall Street

Foto: Unsplash

11.11.2025 |

Kapital / SVJETSKE BERZE

Izvor: HINA

GLOBALNA TRŽIŠTA U PREGOVORIMA

Wall Street u porastu: Ulagače ohrabrio napredak u Kongresu

Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq snažno porasli, dok evropske burze bilježe rast, zahvaljujući napretku pregovora o finansiranju saveznih službi.

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi snažno porasli, nadoknadivši većinu gubitaka od prošle sedmice, jer je ulagače oraspoložio napredak u pregovorima u Kongresu o finansiranju rada saveznih službi.

Dow Jones ojačao je 0,81 posto, na 47.368 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,54 posto, na 6.832 boda, a Nasdaq indeks 2,27 posto, na 23.527 bodova.

Dobar početak sedmice na tržištima zahvaljuje se napretku u pregovorima između republikanaca i demokrata u Senatu o finansiranju rada saveznih službi.

Očekuje se da će ovih dana Senat, a potom i Zastupnički dom Kongresa, prihvatiti prijedlog daljnjeg finansiranja, pa bi se ove sedmice trebala završiti dosad najduža blokada rada saveznih službi, koja je potrajala više od 40 dana.

Tako bi se trebale izbjeći daljnje štete po gospodarstvo, a službe će ponovno, nakon gotovo mjesec i po dana, početi objavljivati makroekonomske izvještaje, koji će ulagačima pokazati kakva je situacija u gospodarstvu.

Zahvaljujući tome, ulagači su ponovo skloniji rizičnijim investicijama, pa su jučer najviše porasle cijene dionica u tehnološkom sektoru.

Tako je taj sektor nadoknadio većinu gubitaka od prošle sedmice, kada je pao više od 4 posto zbog strahovanja ulagača da su cijene u tom sektoru previsoke.

Podršku tržištu pružaju i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati kompanija i banaka.

Dosad je izvještaja objavilo više od 440 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu ih je oko 83 posto ostvarilo veću zaradu nego što se očekivalo.

Zbog toga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija u trećem tromjesečju porasle gotovo 17 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su na početku sezone objava finansijskih izvještaja očekivali rast od 8,8 posto.

I na evropskim burzama cijene dionica jučer su porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,08 posto, na 9.787 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,65 posto, na 23.959 bodova, a pariški CAC 1,3 posto, na 8.055 bodova.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI