EU berze

Foto: Pixabay

21.05.2026 |

Kapital / SVJETSKE BERZE

Izvor: Hrportfolio

BERZANSKI IZVJEŠTAJ

Blagi pad dionica na evropskim berzama: Wall Street u plusu zahvaljujući tehnologiji

Pad evropskih berzi zbog Bliskog istoka, dok optimizam oko vještačke inteligencije i rezultati Nvidije pokreću snažan rast azijskih tržišta.

Na evropskim su berzama u četvrtak ujutru cijene dionica blago pale, nakon jučerašnjeg snažnog rasta, jer ulagači s oprezom prate razvoj situacije na Bliskom istoku.

STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica bio je u 9.30 sati u minusu 0,2 posto, nakon jučerašnjeg skoka za 1,5 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,37 posto, na 10.390 bodova, frankfurtski DAX 0,30 posto, na 24.660 bodova, a pariški CAC 0,20 posto, na 8.100 bodova.

Ulagači s oprezom prate razvoj situacije na Bliskom istoku, nakon što je juče predsjednik SAD-a Donald Trump poručio da su pregovori s Iranom u završnoj fazi, ali i da su mogući novi napadi ukoliko Teheran ne pristane na dogovor.

Tehnološki sektor podstakao azijske berze

A na većini azijskih berzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9.30 sati u plusu više od 2 posto, nadoknadivši gubitke iz prethodna četiri dana.

Pritom su cijene dionica u Indiji, Australiji, Japanu i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 8,4 posto, dok su u Hong Kongu i Šangaju pale između 1 i 2 posto.

Pozitivno su na azijske berze uticali bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati Nvidije, najveće svjetske kompanije po tržišnoj vrijednosti. No, cijena dionice tog proizvođača čipova trenutno je u minusu oko 1 posto.

S druge strane, cijena dionice Softbanka skočila je gotovo 20 posto, što je podstaklo snažan rast japanskog Nikkei indeksa. Pozitivno su na Tokijsku berzu uticali i podaci o većem nego što se očekivalo rastu japanskog izvoza i uvoza, što ukazuje na snažnu inostranu i domaću potražnju.

Najviše je jutros, više od 8 posto, skočio južnokorejski Kospi indeks, pri čemu je najveća dobitnica dionica Samsunga, s rastom cijene za više od 6 posto.

Taj tehnološki div izvijestio je da je postignut napredak u pregovorima o platama, pa je izbjegnut štrajk više od 47 hiljada zaposlenika te kompanije.

Wall Street u plusu nakon oporavka tehnologije

Tako većina azijskih berzi prati jučerašnji smjer Wall Streeta, gdje su Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq indeks porasli više od 1 posto. Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje oporavku tehnološkog sektora, nakon što je prethodnih dana bio pod pritiskom.

Tehnologija ponovo podstiče tržište. U fokusu je ponovo tema o vještačkoj inteligenciji, pa su strahovanja od rasta inflacije i kamata pala u drugi plan, kaže Carol Schleif, strateškinja u firmi BMO Private Wealth.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI