Projekt "IC SMED" započeo s provedbom: Mostar dobija Centar za digitalizaciju

25.09.2020. 08:52 / Izvor: Akta.ba
Projekt 'IC SMED' započeo s provedbom: Mostar dobija Centar za digitalizaciju

Projekt traje 18 mjeseci, a ukupna vrijednost projekta iznosi 606.661 KM, od čega 478.985 KM sufinancira Europska unija u okviru EU4Business-a.

Projekt „Povećanje konkurentnosti mikro, malih i srednjih poduzeća digitalizacijom - IC SMED“, koji ima za cilj poboljšanje poslovnog okruženja za rast i razvoj izvozno-orijentiranih mikro, malih i srednjih poduzeća (MMSP) iz metaloprerađivačkog sektora, je započeo s provedbom.

Projektom će se uspostaviti Centar za digitalizaciju u Mostaru, opremit IoT Laboratorija u Posušju i podržati primjena inovativnih pristupa u industriji. Ciljani MMSP imat će koristi od digitalizacije poslovnih procesa i uvođenja novih poslovnih modela, što će im omogućiti poslovnu optimizaciju, smanjenje troškova i povećanu produktivnost. Jačanjem svoje konkurentnosti, ciljani MMSP-i će povećati svoj izvoz i prodaju i što je najvažnije - stvoriti nova radna mjesta.

Projekt traje 18 mjeseci, a ukupna vrijednost projekta iznosi 606.661 KM, od čega 478.985 KM sufinancira Europska unija u okviru EU4Business-a.

Partneri na projektu su Sveučilište u Mostaru - Fakultet strojarstva  računarstva i elektrotehnikeJavna ustanova Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke HERAG i poduzeća - MA-COM d.o.o. Stolac, Škutor d.o.o. Mostar, SIK d.o.o. Mostar, Weltplast d.o.o. Posušje, TEM Mandeks d.o.o. Široki Brijeg.

EU4Business potiče razvoj poduzetništva, izvozno orijentiranih sektora, turizma i poljoprivrede, kao i ruralni razvoj, s ciljem jačanja ekonomije BiH. EU4Business je vrijedan 16,1 miliona eura, a zajednički ga financiraju Evropska unija (15 miliona eura) i Savezna Republika Njemačka (1,1 miliona eura). Projekat zajedno provode GIZ, ILO i UNDP, od aprila 2018. godine do marta 2022. godine.

EU4Business je dio programa Lokalne razvojne strategije - Programa lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u BiH, koje podržava Federalno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) SR Njemačke.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti