
18.03.2009 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena

Na konferenciji načelnika partnerskih općina Projekta upravne odgovornosti (GAP) 18. marta 2009. godine u Sarajevu tom projektu priključilo se još 15 općina iz BiH.
Tako američko-švedski GAP projekt sad okuplja 71 bh. općinu, a zajednički ga finansiraju SAD, Holandija i Švedska. Zajedničko opredjeljenje im je poboljšati mogućnosti općina da pružaju kvalitetnije usluge građanima i podržati političke i fiskalne okvire koji doprinose stvaranju odgovorne i demokratske uprave.
Otpravnica poslova Ambasade SAD-a u BiH Judit Cefkin istaknula je podršku SAD-a tom projektu i naglasila da su općine - članice GAP-a dosad umnogome ojačale svoje kapacitete i unaprijedile nivo usluga koje pružaju građanima te tako pokazale da mogu kvalitetno brinuti o njima. Ona je pozvala općinske načelnike da ulože dodatne napore da bi suradnja s građanima bila još efikasnija te istaknula da su BiH potrebne odgovorne i efikasne općine koje će doprinijeti njenom ulasku u EU.
Ključnu ulogu općina na putu BiH prema EU danas su istaknuli i ambasadori Holandije i Švedske u BiH Karel Vosskuhler i Bosse Hedberg te naglasili podršku spomenutom projektu.
Prepoznatljiva aktivnost GAP-a je izgradnja šalter sala koje doprinose efikasnom i transparentnom pružanju usluga u ugodnijem ambijentu. Dosad je otvoreno oko 40 moderno opremljenih šalter sala u općinama širom BiH, što je rezultiralo smanjenjem vremena čekanja stranaka i za 50 %.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.