Još 15 bh. općina pridružilo se projektu GAP - Zajedničko opredjeljenje poboljšanje mogućnosti u pružanju kvalitetnijih usluga građanima

18.03.2009 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

Još 15 bh. općina pridružilo se projektu GAP - Zajedničko opredjeljenje poboljšanje mogućnosti u pružanju kvalitetnijih usluga građanima

Na konferenciji načelnika partnerskih općina Projekta upravne odgovornosti (GAP) 18. marta 2009. godine u Sarajevu tom projektu priključilo se još 15 općina iz BiH.

Tako američko-švedski GAP projekt sad okuplja 71 bh. općinu, a zajednički ga finansiraju SAD, Holandija i Švedska. Zajedničko opredjeljenje im je poboljšati mogućnosti općina da pružaju kvalitetnije usluge građanima i podržati političke i fiskalne okvire koji doprinose stvaranju odgovorne i demokratske uprave.

Otpravnica poslova Ambasade SAD-a u BiH Judit Cefkin istaknula je podršku SAD-a tom projektu i naglasila da su općine - članice GAP-a dosad umnogome ojačale svoje kapacitete i unaprijedile nivo usluga koje pružaju građanima te tako pokazale da mogu kvalitetno brinuti o njima. Ona je pozvala općinske načelnike da ulože dodatne napore da bi suradnja s građanima bila još efikasnija te istaknula da su BiH potrebne odgovorne i efikasne općine koje će doprinijeti njenom ulasku u EU.

Ključnu ulogu općina na putu BiH prema EU danas su istaknuli i ambasadori Holandije i Švedske u BiH Karel Vosskuhler i Bosse Hedberg te naglasili podršku spomenutom projektu.

Prepoznatljiva aktivnost GAP-a je izgradnja šalter sala koje doprinose efikasnom i transparentnom pružanju usluga u ugodnijem ambijentu. Dosad je otvoreno oko 40 moderno opremljenih šalter sala u općinama širom BiH, što je rezultiralo smanjenjem vremena čekanja stranaka i za 50 %.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI