Zaplijenjeni automobili uskoro idu u staro željezo

30.01.2012 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: eKapija.ba

Zaplijenjeni automobili uskoro idu u staro željezo

Zaplijenjeni automobili uskoro idu u staro željezo Imajući u vidu da se nije blagovremeno vodilo računa o tome što činiti s automobilima nakon zapljene pri pokušaju njihova uvoza, došli smo u situaciju da više od dvije hiljade vozila stoje kao mrtvi kapital ove, ionako siromašne države. Stoga će ova vozila, vjerojatno biti uskoro otkupljena, a potom i uništena, javlja Federalna televizija.

Ukupna vrijednost automobila koji se nalaze na nekoliko skladišta širom BiH procjenjuje se na oko deset miliona maraka. Ta vrijednost svakim danom opada. Riječ je o vozilima koja su zaplijenjena zbog carinskih prekršaja prilikom uvoza. Nemoguće ih je prodati, niti vratiti u zemlje iz kojih su uvezena.

Naknade za skladištenje zaplijenjenih vozila iznose oko 30.000 maraka mjesečno. Stoga Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje priprema odluku o postupku uništenja.

"Na taj način bio bi riješen problem plaćanja skupih zakupnina za skladištenje, a naravno, pojedini dijelovi mogu biti iskorišteni u otpad i staro željezo", kaže Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje.

Firme koje bi otkupile vozila, dužne su, dakle, uništiti sve neiskoristive dijelove, a posebna komisija vršila bi nadzor nad ovim postupkom da ne bi došlo do zloupotreba. Inače, Uprava za indirektno oporezivanje će na ovaj način, ako ćemo računati po važećim cijenama starog željeza, za dvije hiljade ovih vozila dobiti oko dva miliona maraka, koji će na taj način biti vraćeni u budžet. Po principu – bolje išta nego ništa.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI