Potpisan sporazum o energetskoj efikasnosti vrijednosti 3,7 miliona eura
Aktivnosti koje će biti provedene u periodu do 2017.godine su od izuzetne važnosti za BiH koja troši 20 posto svog BDP-a na energiju, što je tri puta više od zemalja Evropske unije.
Ambasada Švedske i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) potpisali su danas sporazum u vrijednosti od 3,7 miliona eura koji se odnosi na sufinansiranje u oblasti uštede energije u javnimobjektima. Bosna i Hercegovina jedna je država sa najmanjom energetskom efikasnošću u Evropi. Značajne uštede – do 40% moguće je ostvariti efikasnijim korištenjem energije u javnim objektima.
Projekat “Zeleni ekonomski razvoj” (Green Economic Development - GED) biće realizovan do 2017. godine u partnerstvu saFondom za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske. Cilj projekta je poboljšanje ekonomske efikasnosti u zgradama javnog sektora i osnaživanje tehničkih i ekonomskih kapaciteta profesionalnih službi. Dodatnih 45 projekata iz oblasti energetske efikasnosti koje sufinansiraju lokalni partneri doprinijeće stvaranju “zelenih poslova”.Partnerstvo sa Vladom Švedske, je dio većeg programa podrške BiH koji iznosi oko 20 miliona eura godišnje tokom idućih sedam godina.
“Švedska je opredijeljena da pruža podršku dugoročnom ekonomskom razvoju i zaštiti životne sredine u Bosni i Hercegovini. Sistemsko upravljanje energijom neće samo smanjitijavnu potrošnju, nego i zagađenje i emisiju štetnih gasova. Time će se doprinijeti razvoju privrede otvaranjem „zelenih“ radnih mjesta”, izjavio je ambasador Švedske Nj.E. Fredrik Schiller na ceremoniji potpisivanja sporazuma u Zgradi UN-a u Sarajevu.
Realizacijom GED projekta, stvoriće se svijest i spoznaja o važnosti energetske efikasnosti, ne samo u široj javnosti, nego i kod političara, što je od ključne važnosti za zemlju koja troši oko 20% svog BDP-a na energiju, što je tri puta više nego u drugim evropskim državama. Subvencionirane cijene energije, druge najniže u Evropi, ne podstiču investicije u mjere kojima bi se poboljšala energetska efikasnost.
Rezidentni koordinator UN-a u BiH Yuri Afanasiev kazao je da se Ugovor odnosi na daljnji razvoj aktivnosti koje se već nekoliko godina provode na povećanju energetske efikasnosti i racionalizaciji upravljanja energijom radi smanjenja emisija CO2 i uvođenju informacijskog sistema za upravljanje energijom u javnim objektima (EMIS).
"Također, naš cilj je oporavak od poplava koje su zadesile BiH u maju ove godine, te se nadam da će svaki veliki objekt, ovim programom, biti energetski efikasan s malim troškovima za režije te siguran za sve", kazao je Afanasiev.
Kako je kazao, kontribucija Vlade Švedske će omogućiti stvaranje većeg programa sa značajnom podrškom vlada entiteta, neophodnog kako bi se preduzeo odlučan iskorak ka promociji energetske efikasnosti u BiH. GED projekat može osigurati značajan pomak naprijed u načinu kako se energetska efikasnost tretira na nivou lokalnih zajednica. U okviru velikog programa obnove nakon poplava koji provode UN agencije a finansira Evropska unija, sve zgrade se obnavljaju u skladu sa standardima energetske efikasnosti, sigurnosti djece i uklanjanju arhitektonskih barijera.
"Ove godine smo odlučili da naše aktivnosti usmjerimo na poplavljena područja da bismo u budućnosti imali objekte koji će trošiti manje energije, a time i manje budžetskih sredstava", naglasio je direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH Safet Harbinja.
Naglasio je da se u okviru sanacioih projekata treba voditi računa i o prevenciji šteta od sličnih prirodnih nesreća koje bi nas mogle pogoditi u narednim godinama, a ne vršiti „samo puku sanaciju".
Inače, cilj GED projekta je uvođenje Informacionog sistema za upravljanje energijom (EMIS) u oko 5.000 javnihobjekata širom zemlje. Projekat će pomoći domaćim vlastima da stvore povoljno okruženje za finansiranje projekata energetske efikasnosti i pomoći Bosni i Hercegovini da ispuni obaveze u energetskomsektoru koje proizilaze iz međunarodnih sporazuma.
Ukupna vrijednost GED projekta, uključujući i finansijsku podršku Švedske, iznosi 10,7 miliona eura. Projekat sufinansiraju UNDP, Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, kantoni i opštine u BiH.
Foto: Flickr
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.
-
Ambasada Kraljevine Švedske u BiH Sarajevo
Ferhadija 20 71000 Sarajevo -
UNDP u BiH Sarajevo
Zmaja od Bosne bb 71000 Sarajevo -
FOND ZA ZAŠTITU OKOLIŠA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
ul. Hamdije Čemerlića br. 39a 71000 Novo Sarajevo -
FOND ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE I ENERGETSKU EFIKASNOST REPUBLIKE SRPSKE
Ulica Kralja Alfonsa XIII broj 21 78000 Banja Luka -
UN BiH Sarajevo
Zmaja od Bosne b.b 71000 Sarajevo -
Vlada Švedske Stockholm
Rosenbad 4 SE-103 33 Stockholm