
08.10.2009 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

U povodu završetka projekta sanacije i rekultivacije kopa Vihovići, odnosno završetka projekta gašenja gorućeg ugljena, 7.10.2009. godine je u Gradskoj upravi Mostara održana konferencija za novinare na kojoj su govorili učesnici u ovom zahtjevom ekološkom projektu.
Kako je saopćio Ured za odnose s javošću, Grada Mostara, gradonačelnik Ljubo Bešlić zahvalio je još jedanput njemačkoj vladi na finansijskoj potpori ovom projektu kao i svima koji su učestvovali u njegovoj realizaciji. Naglasio je kako je taj prostor bivšeg rudarskog kopa Vihovići bio je prostor izgubljen za grad Mostar, a sutra će on biti pluća grada. Gerald Kuehnemund, direktor Ureda KfW-a u BiH naglasio je kako je projekt sanacije Vihovića bio ambiciozan i kompliciran te kako rješenje nije bilo nimalo jednostavno jer je bilo puno nedoumica oko njegove provedbe od političkih do tehničkih problema koji su ga pratili te je stoga velika zasluga sviju koji su ga uspješno priveli kraju.
Voditelj projekta sanacije i rekultivacije, Ismet Sokolović kazao je kako je gašenje gorućeg ugljena urađena kvalitetno od strane firme "GEO Marić" iz Mostara, a važno je istaknuti kako je ova metoda po prvi puta primijenjena u BiH. On je iznio impozantne brojke koje govore o složenosti projekta, odnosno da je iskopano je 3659 metara dužine bušotine u zemlji koje su ispunjene s 3280 tona pepela i ugrađeno je 3517 cijevi u vremenu od 13 mjeseci.
On je ocijenio projekt ne samo ekološkim nego i naučnim jer trebalo je pronaći rješenja za njega, s obzirom na to da su bili zagađeni tlo, zrak i voda na području bivšeg rudarskog kopa.
Konzultant na projektu Andreas Donat istaknuo je kako je sve dobro urađeno zahvaljujući dobrom timu na dobrom projektu te da sada na drugoj fazi treba raditi na zaštiti tog prostora koji je značaj za grad i privesti ga svrsi. I predstavnik federalnog Ministarstvo okoliša i turizma Mate Bandur pohvalio je kompletan tim, od gradonačelnika koji je stajao iza projekta do Andrije Škobića, koji je menadžer projekta, koji nije bio samo ekološki nego i znanstveni projekt, navodi se u saopćenju Ureda za odnose s javnošću Grada Mostara.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.