UTOK BiH traži da se Pravilnik o policijskoj uniformi stavi van snage

05.03.2018. 15:19 / Izvor: Akta.ba
UTOK BiH traži da se Pravilnik o policijskoj uniformi stavi van snage

Udruženje tekstila, obuće i kože Bosne i Hercegovine (UTOK BiH) traži od Vijeća ministara BiH da zaustavi primjenu Pravilnika o policijskoj uniformi.

Udruženje tekstila, obuće i kože Bosne i Hercegovine (UTOK BiH) traži od Vijeća ministara BiH da zaustavi primjenu Pravilnika o policijskoj uniformi zbog toga što smatraju da se ovim podzakonskim aktom u potpunosti onemogućava domaćim proizvođačima policijske i vojne opreme učešće u postupcima javnih nabavki.

"Dajemo punu podršku nastojanjima BH Konzorcija proizvođača policijske i vojne opreme u njihovoj borbi za osiguranje ravnopravnog tretmana domaćih proizvođača u postupku nabavke policijskih uniformi. Policijske uniforme proizvedene u BiH koriste policije brojnih evropskih država, te je potpuno neprihvatljivo da u vlastitoj državi proizvođači gube mogućnost da uopšte učestvuju u postupcima nabavke", navode iz UTOK-a BiH. 

Zbog niza spornih odredbi u Pravilniku, kako dodaju, više je nego izvjesno da se domaće kompanije suočavaju sa vjerovatnim zatvaranjem pogona i gašenja velikog broja radnih mjesta.

Iz UTOK-a BiH dodaju da su "spornim Pravilnikom propisana rješenja koja pogoduju isključivo jednoj uvoznoj trgovačkoj kompaniji, čije se uniforme  neskriveno favoriziraju Pravilnikom".

"Na taj način domaći su proizvođači stavljeni pred svršen čin. Uvjereni smo da su takva rješenja protivna, ne samo Ustavu i zakonima Bosne i Hercegovine, nego i javnim opredjeljenjem vlasti za većim zapošljavanjem naših građana i jačanje domaće industrije. Tražimo od Vijeća ministara BiH da bez odlaganja otvori dijalog sa domaćim kompanijama,  kako bi se postiglo rješenje koje će zadovoljiti sve strane", ističu iz  UTOK-a BiH. 

Napominju da domaći proizvođači ne traže bilo kakav povlašten položaj ili bilo kakvo snižavanje kriterija kvaliteta koji se propisuju ili žele propisati u vezi sa policijskim uniformama, već samo žele imati pravo da učestvuju u procesu javnih nabavki ovakvih proizvoda.

"Sporni Pravilnik, u obliku u kakvom je usvojen, to u potpunosti onemogućava, čime se nanosi ogromna šteta domaćim proizvođačima", navodi se u saopćenju koje potpisuje Đemal Memagić, predsjednik UO UTOK-a.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti