eurostat

27.06.2023 |

EU / EKONOMIJA

Izvor: Agencije

Eurostat

Ove namirnice su najviše poskupjele u EU

Cijene poljoprivrednih proizvoda u EU su u prvom kvartalu ove godine porasle za 17 posto u odnosu na isti kvartal 2022. godine, saopštio je Eurostat.

Cijene poljoprivrednih proizvoda u EU su u prvom kvartalu ove godine porasle za 17 posto u odnosu na isti kvartal 2022. godine, saopštio je Eurostat.

Na godišnjem nivou su najviše poskupila jaja – za 60 odsto, pirinač – za 51 odsto, kao i masline – 49 odsto.

Na rast cijena jaja je uticao kako ograničen izvoz žita iz Ukrajine, tako i pojava ptičijeg gripa u Belgiji i Holandiji.

Cijene poljoprivrednih proizvoda su međugodišnje najviše porasle u Španiji i Porugaliji zbog velikih suša na Iberijskom poluostrvu – za 33 odsto, dok je Litvanija bila jedina zemlja EU u kojoj je zabilježen pad cijena – za 2 odsto.

Rast cijena je usporen u odnosu na protekli period, s obzirom na to da su cijene poljoprivrednih proizvoda u EU u četvrtom kvartalu 2022. godine porasle za 26 odsto u odnosu na posljednji kvartal 2021. godine.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI