Članice Evropske Unije smanjile emisiju ugljen dioksida za 2,1 posto

03.06.2013 |

EU / POLITIKA

Izvor: EurActiv.rs

Članice Evropske Unije smanjile emisiju ugljen dioksida za 2,1 posto

Članice Evropske unije u 2012. godini smanjile su emisiju ugljen dioksida (CO2) koja nastaje iz sagorijevanja fosilnog goriva za 2,1 posto u poređenju sa 2011. godinom, kada je emisija smanjena za 4,1 posto.

Članice Evropske unije u 2012. godini smanjile su emisiju ugljen dioksida (CO2) koja nastaje iz sagorijevanja fosilnog goriva za 2,1 posto u poređenju sa 2011. godinom, kada je emisija smanjena za 4,1 posto, pokazuju preliminarni podaci Evropske statističke službe, prenosi portal Euractiv.

Emisija CO2 najveći je krivac za globalno zagrijevanje i učestvuje sa 80 posto u ukupnoj emisiji gasova koji izvazivaju efekte staklene bašte u EU.

Prošle godine, prema statistikama, emisiju CO2 smanjile su 23 članice EU pri čemu najviše Belgija, Finska i Švedska. Najviše CO2 u atmosferu iz EU emitira Njemačka.

Ukupno je u 2012. godini EU kroz potrošnju energije emitirala u atmosferu 3,417 milijardi tona CO2, pokazuju preliminarni podaci, prema 3,489 milijardi godinu dana ranije.

Na emisiju CO2 utiču brojni faktori, poput vremenskih prilika, ekonomskog rasta, veličine populacije, transportnih i industrijskih aktivnosti. Istovremeno EU različitim inicijativama za povećanje energetske efikasnosti nastoji da smanji emisiju CO2 i drugih gasova koji izazivaju efekte staklene bašte.

U 2012. godini najveću količinu CO2 u atmosferu je ispustila Njemačka - 728 miliona tona, a slijede Velika Britanija sa 472 tone, Italija sa 366 miliona, Francuska sa 332 miliona, Poljska sa 297 miliona i Španija sa 258 miliona. Tih šest članica EU pokrile su više od 70 posto ukupne emisije CO2 u EU u prošloj godini.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI