BAM

Foto: CBBH

22.10.2024 |

Kapital / IZVJEŠTAJI

Izvor: Akta.ba

REPUBLIČKI ZAVOD ZA STATISTIKU

Prosječna neto plata u septembru 1.412 KM

U odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno veća za 10,6%

Prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u septembru 2024. godine iznosila je 1.412 KM i u odnosu na avgust 2024. godine, nominalno je veća za 0,1%, a realno je ostala na istom nivou, dok je u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno veća za 10,6%, a realno za 10,1%. Prosječna mjesečna bruto plata iznosila je 2.159 KM.

Posmatrano po područjima, u septembru 2024. godine najviša prosječna neto plata isplaćena je u području Finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja i iznosila je 1 899 KM, a najniža prosječna neto plata u septembru 2024. godine isplaćena je u području Građevinarstvo, 1.118 KM.

U septembru 2024. godine, u odnosu na septembar 2023, sva područja zabilježila su nominalni rast neto plate, od čega najviše u područjima Stručne, naučne i tehničke djelatnosti 24,4%, Trgovina na veliko i na malo, popravka motornih vozila i motocikala 20,4% i Snabdijevanje vodom, kanalizacija, upravljanje otpadom i djelatnosti sanacije (remedijacije) životne sredine 18,8 %.

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u septembru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su više za 0,1%, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku više za 0,4%.

Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene zabilježene su u sedam, a niže cijene u pet odjeljaka.

Najveći godišnji rast cijena u septembru 2024. godine, zabilježen je u odjeljku Restorani i hoteli 5,6%, usljed povećanja cijena u grupi Usluge smještaja od 6,4%, zatim u odjeljku Alkoholna pića i duvan 5,2%, zbog viših cijena u grupi Vino od 7,6%, potom u odjeljku Ostali proizvodi i usluge 3,8%, usljed rasta cijena u grupi Usluge lične higijene od 11,6%, zatim u odjeljku Zdravstvo 2,8%, zbog viših cijena u grupi Medicinski proizvodi, pribor i oprema od 5,8%.

Slijedi odjeljak Hrana i bezalkoholna pića sa povećanjem od 2,4%, zbog poskupljenja u grupama Šećer i konditorski proizvodi od 9,8% i Bezalkoholna pića od 8,1%, potom odjeljak Rekreacija i kultura sa višim cijenama od 1,8%, usljed rasta u grupi Putni aranžmani od 9,7%, zatim odjeljak Obrazovanje sa povećanjem od 0,5%, usljed viših cijena u grupi Obrazovanje koje se ne definiše prema nivou od 4,9%.

Niže cijene od 7,2% na godišnjem nivou, u septembru 2024. godine, zabilježene su u odjeljku Prevoz, zbog nižih cijena u grupi Goriva i maziva od 13,1%, slijedi odjeljak Odjeća i obuća sa padom od 4,8% usljed sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine, zatim odjeljak Stanovanje sa nižim cijenama od 1,2%, usljed sniženja u grupi Tečna goriva od 7,7%, potom odjeljak Namještaj i pokućstvo sa padom od 0,5%, zbog smanjenja u grupi Namještaj i oprema za kuću od 2,1%, dok je pad od 0,2% zabilježen u odjeljku Komunikacije, usljed nižih cijena u grupi Telefonska i telekomunikacijska oprema od 5,1%.

DESEZONIRANA INDUSTRIJSKA PROIZVODNJA VEĆA 0,5%

Desezonirana industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u septembru 2024. godine u poređenju sa avgustom 2024. godine veća je za 0,5%. Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u septembru 2024. godine, u poređenju sa septembrom 2023. godine, manja je za 6,3%.

Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u periodu januar-septembar 2024. godine u poređenju sa istim periodom 2023. godine manja je za 6,7%. U pomenutom periodu, u području Prerađivačka industrija zabilježen je pad od 5,4%, u području Proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija pad od 8,0% i u području Vađenje ruda i kamena pad od 11,3%

BROJ ZAPOSLENIH U INDUSTRIJI MANJI 0,4%

Broj zaposlenih u industriji u septembru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec manji je za 0,4%. Broj zaposlenih u industriji u septembru 2024. godine u odnosu na prosjek 2023. godine manji je za 6,0% i u odnosu na septembar predhodne godine manji je za 5,6%.

U periodu I-IX 2024. godine obim robne razmjene sa Srbijom 1,48 milijardi KM.

U periodu januar - septembar 2024. godine ostvaren je izvoz u vrijednosti od tri milijarde i 698 miliona KM, što je za 5,6% manje nego u periodu januar - septembar 2023. godine, te uvoz u vrijednosti od pet milijardi i 436 miliona KM, što je za 4,0% više nego u periodu januar - septembar 2023. godine, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 68,0%.

U septembru 2024. godine ostvaren je izvoz u vrijednosti od 453 miliona KM, što je za 0,9% manje nego u septembru 2023. godine, te uvoz u vrijednosti od 626 miliona KM, što je za 0,9% manje nego u septembru 2023. godine, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 72,3%.

U pogledu geografske distribucije robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom, u periodu januar - septembar 2024. godine, najviše se, od ukupno ostvarenog izvoza, izvozilo u Hrvatsku i to u vrijednosti od 630 miliona KM (17,0%) i u Srbiju 601 miliona KM (16,3%). U istom periodu, najviše se, od ukupno ostvarenog uvoza, uvozilo iz Srbije i to u vrijednosti od 878 miliona KM (16,2%) i iz Italije, u vrijednosti od 827 miliona KM (15,2%).

Posmatrano po grupama proizvoda, u periodu januar - septembar 2024. godine, najveće učešće u izvozu ostvaruje električna energija sa 278 miliona KM, što iznosi 7,5% od ukupnog izvoza, dok najveće učešće u uvozu ostvaruju naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala (osim sirovih), sa ukupnom vrijednošću od 398 miliona KM, što iznosi 7,3% od ukupnog uvoza.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI