
10.07.2012 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: SRNA

Milorad Dodik, predsjednik RS, i delegacija privrednika iz ruske firme "Comsar" jučer su se se, tokom posjete opštini Han Pijesak, dogovorili o izgradnji velike pilane te fabrike peleta.
"Ruska firma `Comsar` ima već investicije u Srpskoj. Ista Firma gradi termoelektranu Ugljevik tri. Danas smo u Han Pijesku zbog pokazanog interesovanja ruskog milijardera Rašida Serdarova, vlasnika firme `Comsar`, da ovdje izgradi fabriku peleta, koja bi kao sirovinu koristila drvni otpad sa područja ove i susjednih opština", rekao je Dodik i dodao da smo svjedoci Seradarovog interesovanja da izgradi i jednu veliku pilanu u Han Pijesku, koji je srce zone najbogatije kvalitetnom šumom.
Prema njegovim riječima, dosadašnja saradnja Vlade RS sa ovom firmom garantuje da će izgradnja teći veoma brzo ako probleme ne budu pravile lokalne i republičke vlasti.
"Han Pijesak zaslužuje da ima fabrike visoke prerade drveta, kao sirovine. To sam obećao Han Pijesku i zato sam sada ovdje", naglasio je Dodik.
Ruski milijarder Rašid Serdarov zadovoljan je lokacijom za izgradnju fabrike peleta, a za veliku pilanu iskoristio bi već postojeći prostor bivše fabrike za preradu drveta u industrijskoj zoni Mekote.
Dodik i Serdarov posjetili su juče i TE Ugljevik tri, u čiju izgradnju je uloženo 700 miliona eura.
Njih dvojica potvrdili su 27. marta u Ugljeviku da će, osim postojeće TE Ugljevik jedan, biti izgrađena još jedna elektrana sa dva bloka po 300 megavata. Kako je planirano, ovaj elektroenergetski objekat, koji će zapošljavati 800 radnika, u rad će biti pušten 2014. godine.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.