Stočarska proizvodnja u BiH na koljenima

01.04.2014. 08:24 / Izvor: Nezavisne novine
Stočarska proizvodnja u BiH na koljenima

​Stočarska proizvodnja u BiH nalazi se na koljenima, sve manje se proizvodi, i ukoliko se nastavi ovim tempom, doživjeće potpuni slom.

Stočarska proizvodnja u BiH nalazi se na koljenima, sve manje se proizvodi, i ukoliko se nastavi ovim tempom, doživjeće potpuni slom.

To potvrđuju i zvanični statistički podaci prema kojima je prošle godine, u odnosu na godinu ranije, u bh. klaonicama zaklano drastično manje svih vrsta stoke, od goveda, preko ovaca i svinja, do peradi. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, broj zaklanih goveda bio je manji za 24 odsto, ovaca za 28 odsto, svinja za 35 odsto i peradi za 25 odsto.

Posmatrajući po broju grla, podaci izgledaju još poraznije, pa je tako prošle godine zaklano oko 32.000 goveda manje, te 37.000 ovaca manje. Pored toga, zaklano je i 76.000 svinja manje, ali i oko devet miliona manje peradi. Kao glavne uzroke za ovaj drastičan pad proizvođači navode prekomjeran uvoz mesa, ali i skupu stočnu hranu, dok ekonomisti ističu da je to samo još jedan dokaz koliko je ova proizvodnja ugrožena u BiH.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, rekao je da su razlozi isključivo u povećanom uvozu svježeg i zaleđenog mesa i gotovih proizvoda, što sa sobom vuče velike posljedice po domaću proizvodnju.

"Na to je uticalo i to što je negdje od septembra prošle godine jako subvencionisan izvoz svinjskog mesa iz Austrije i Holandije. Dakle, radimo sve na tome da izvozimo novac", kazao je Maljčić. Objašnjavajući uzroke za ovaj pad, Desimir Živanić, predsjednik Udruženja živinara RS, kaže da je u prošloj godini bila izuzetno visoka cijena stočne hrane.

"S obzirom na to da prodajem jednodnevne piliće, znam da ljudi u proljeće masovno uzimaju sebi određene količine, pa uzgajaju za sebe, a prošle godine je bilo upola manje kupovine jednodnevnih pilića jer je bila skupa hrana", rekao je on izražavajući nadu da bi ove godine moglo biti bolje. S tim u vezi, istakao je problem Robnih rezervi, jer država ne uradi ono što treba da uradi, a to je da otkupi žitarice kako ne bi bilo duplih poskupljenja stočne hrane, jer Robne rezerve služe za to da intervenišu na tržištu.

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, rekao je da je osnovni problem koji se već duži niz godina pojavljuje u BiH nesrazmjera između cijena koje imamo na domaćem tržištu i uvoznih cijena mesa.

"I pored svih metoda i pokušaja da se uspostavi sistem kontrole kvaliteta mesa, definitivno s jedne strane imamo situaciju da subvencije iz zemalja u okruženju za tu i takvu proizvodnju čine tu robu jeftinijom nego što je domaća proizvodnja", rekao je Pavlović. On je dodao da je kod nas stimulacija poljoprivrednih proizvođača bazirana na veoma niskom nivou, jer za to nema sredstava u budžetu, dok je sa druge strane i poljoprivredna proizvodnja potpuno zanemarena u BiH.

"Podatak da se smanjuje broj zaklane stoke je dokaz više koliko je ta proizvodnja ugrožena, jer ako pored svega što imamo u BiH shvatimo da se mesoprerađivači primarno bave kupovinom starih zaliha mesa i uvoza nekvalitetne robe, koja je uz to još i subvencionisana, onda je budućnost našeg stočara vrlo upitna", smatra on. 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti