Prvi put usvojen nacionalni program ekonomskih reformi BiH

14.02.2015. 09:11 / Izvor: eKapija.ba
Prvi put usvojen nacionalni program ekonomskih reformi BiH

Ovogodišnji program je prvi koji se dostavlja Europskoj komisiji i predstavlja proširenu verziju prethodnog Ekonomskog i fiskalnog programa (EFP), koji su izrađivale zemlje potencijalne kandidatkinje za članstvo u EU.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje, usvojilo je Nacionalni program ekonomskih reformi (NERP) za 2015. godinu, koji će Direkcija za europske integracije dostaviti Europskoj komisiji u Bruxelles, što predstavlja važan korak za nastavak integracija Bosne i Hercegovine u Europsku uniju (EU).

Ovogodišnji program je prvi koji se dostavlja Europskoj komisiji i predstavlja proširenu verziju prethodnog Ekonomskog i fiskalnog programa (EFP), koji su izrađivale zemlje potencijalne kandidatkinje za članstvo u EU. Riječ je o sveobuhvatnom dokumentu koji na 116 stranica predstavlja ključne ekonomske pokazatelje u 2015. godini i njihovu usporedbu s pokazateljima iz 2014. godine te donosi očekivanja u 2016/2017. godini.

Prema NERP-u, u Bosni i Hercegovini se predviđa realni rast od 3,4 posto u 2015. godini te blago smanjenje vanjskotrgovinskog deficita od 1,1 posto. Postupno smanjivanje vanjskotrgovinskog deficita se očekuje i tokom 2016. i 2017. godine, kao rezultat jačanja izvozne tražnje, ali i postupnog jačanja konkurentnosti bh. izvoza.

Postupni oporavak ekonomija iz okruženja u ovom periodu bi trebao osigurati daljnji podsticaj rastu bh. izvoza i domaće tražnje, što bi trebalo dovesti do ekonomskog rasta od 4,1 posto u 2016. godini te 4,4 posto u 2017. godini.

Pozitivne promjene na bh. tržištu rada nakon 2014. godine mogu se očekivati i u 2015. godini, kada se predviđa povećanje zaposlenosti od 1,3 posto, uz smanjivanje broja nezaposlenih i nominalni rast plaća od oko 1,8 posto na godišnjem nivou.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti