
06.01.2024 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Održan sastanak s predstavnicima preduzeća "EKOENERGIJA" d. o. o. Brčko distrikt BiH.
Gradonačelnik Brčko distrikta Bosne i Hercegovine Zijad Nišić, zamjenik gradonačelnika Anto Domić, glavni koordinator Vlade Brčko distrikta BiH Željko Antić, šef Odjeljenja za komunalne poslove Majazudin Vehabović i šef Odjeljenja za prostorno planiranje i imovinskopravne poslove Suvad Mašić održali su sastanak s predstavnicima preduzeća za proizvodnju električne energije "EKOENERGIJA" d. o. o. Brčko distrikt BiH Omerom Delalićem, Sadikom Fatićem, Muhamedom Ramićem, Nedžadom Ramićem i Mustafom Nukovićem.
Tema sastanka je potencijalna investicija ovog preduzeća u svrhu izgradnje solarnih elektrana i proizvodnje električne energije u Brčko distriktu BiH.
Delalić je naglasio da Brčko distrikt BiH ima veliki potencijal za proizvodnju električne energije, koji podrazumijeva zemljište, sunčanu radijaciju i postojeću mrežu koja može apsorbirati 110 MW.
Nuković je istakao da ovo preduzeće ima svoje solarne elektrane i vrsne stručnjake u ovoj oblasti te da su svoje iskustvo spremni podijeliti u Distriktu.
Nišić i Domić su istakli da Distrikt nema elektroenergetski sektor te se ovim prijedlogom otvara mogućnost za vlastite izvore električne energije što je i intencija Evropske unije.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.