Ustavni sud BiH

Utvrđeno kršenje prava na pravično suđenje u vezi slučaja hidroelektrane "Foča" na Drini

29.04.2024. 07:55 / Izvor: Akta.ba
drina

Ustavni sud BiH utvrdio je kršenje prava na pravično suđenje u vezi slučaja hidroelektrane "Foča" na Drini.

Ustavni sud BiH utvrdio je kršenje prava na pravično suđenje u vezi slučaja hidroelektrane "Foča" na Drini. Ovom odlukom je ukinuta presuda Vrhovnog suda RS iz 2021. godine, te je predmet vraćen Vrhovnom sudu RS koji je dužan po hitnom postupku donijeti novu odluku po ovom predmetu. 

Udruženje "Aarhus centar u BiH" je podnijelo tužbu u ovom slučaju nakon što je 2018. godine osporilo Rješenje o obnovljenoj ekološkoj dozvoli za HE "Foča" na rijeci Drini koju je izdalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, a sve zbog proceduralnih nedostataka Rješenja. 

Pored toga, navode iz Centra, "Elektroprivreda Republike Srpske" nije u zakonskom roku zatražila obnovu ekološke dozvole, te je Ministarstvo trebalo poništiti prethodnu dozvolu s obzirom da izgradnja hidroelektrane nije započeta u roku od četiri godine od izdavanja dozvole.

"Umjesto toga, u junu 2018. godine izdato je nezakonito Rješenje o obnovi ekološke dozvole. Takođe, javne konsultacije nisu održane u skladu sa Arhuskom i ESPOO konvencijom, ni u BiH, ni u Crnoj Gori. Javne konsultacije održane 2012. godine bile su slabo oglašavane, a komentari koje su dostavile nevladine organizacije u BiH i Crnoj Gori nisu uzeti u obzir", navodi Nina Kreševljaković, pravna savjetnica u Aarhus centru u BiH.

Tužbu Aarhus centra odbacio je Okružni sud u Banja Luci, a kasnije i Vrhovni sud Republike Srpske.

Konačna pravda, kako je kažu iz Centra, je zadovoljena šest godina kasnije na Ustavnom sudu BiH.

Drina je najznačajnije stanište ugrožene riblje vrste mladice, koju možemo pronaći samo u nekim od najčistijih rijeka dunavskog sliva u Jugoistočnoj Evropi, a također na ovom području je razvijena i turistička ponuda bazirana na raftingu i ribolovu. Izgradnjom bilo kakve brane na ovoj rijeci kvalitet vode, biodiverzitet i razvoj turizma bili bi uveliko ugroženi.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti