
30.05.2013 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Evropska komisija je zajedno s naučnicima i poličarima iz 14 Dunavskih zemalja na sjednici u Bratislavi sredinom maja dala signal za uspostavljanje šest naučnih klastera putem kojih bi se poticao privredni razvoj Dunavskog prostora.
Evropska komisija je zajedno s naučnicima i poličarima iz 14 Dunavskih zemalja na sjednici u Bratislavi sredinom maja dala signal za uspostavljanje šest naučnih klastera putem kojih bi se poticao privredni razvoj Dunavskog prostora, što čini dio strategije Evropske unije za Dunavsku regiju.
Sastanku su prisustvovali, između ostalih, i slovački premijer Rovbert Fico, podpredsjednik Evropske komisije Maroš Šefčovič te austrijski ministar privrede Karlheinz Tochterle. Klasteri na temu voda, zemlja i tlo, bioenergija i zrak koncentrirat će se na pitanja: zaštita okoline, navodnjavanje te poljoprivredni razvoj i energiju.
Podatkovni klaster će između ostalog služiti za poređenje podataka kako bi razmjena podataka i njihova harmonizacija u različitim oblastima, poput biodiverziteta, rječne morfologije, rizika od poplava i suša, energetskih resursa kao i energetskog potencijala bila olakšana.
U okviru ovog klastera planirano je uspostavljanje zajedničkog pristupa podacima za cjelokupnu Dunavsku regiju.
Klaster za inteligentno specijaliziranje bavit će se ciljanim povezivanjem resursa, zasnovanim na privrednom potencijalu regije, u najvažnija naučna težišta.
Klasteri će povezati naučni svijet iz 14 dunavskih zemalja te time i veliki broj naučnih akademija kao i istraživačkih organizacija.
Dunavska regija u kojoj živi ukupno 100 miliona ljudi čini 14 zemalja: Njemačka, Austrija, Mađarska, Češka, Slovačka Slovenija, Bugarska, Rumunija, Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Ukrajina i Moldavija, saopćeno je iz Kontaktbiroa Grada Beča za Bosnu i Hercegovinu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.