Rast globalne trgovine – ruski izvoz porastao, ukrajinski pao

24.02.2023. 10:17 / Izvor: Agencije
globalna trgovina

Globalna trgovina porasla je prošle godine više od očekivanog, uprkos preokretima izazvanim invazijom Rusije na Ukrajinu.

Globalna trgovina porasla je prošle godine više od očekivanog, uprkos preokretima izazvanim invazijom Rusije na Ukrajinu, pri čemu su posebno teško pogođene zemlje koje su morale promijeniti dobavljače ili proizvođače, objavila je Svjetska trgovinska organizacija (WTO).

Globalna trgovinska organizacija je prognozirala rast od samo tri posto 2022. godine, jer je sukob izazvao velike poremećaje u izvozu, uključujući isporuke pšenice i goriva.

Međutim, glavni ekonomista WTO-a Ralph Ossa, predstavljajući najnoviju analizu utjecaja rata na trgovinu, rekao je da se globalna trgovina "dobro držala".

"Nisu se obistinila najgora predviđanja sa početka rata", kazao je Ossa, prenosi Tanjug.

Ossa je dodao da je globalna trgovina otporna zbog toga što su članice WTO-a pokazale suzdržanost u korištenju izvoznih ograničenja.

"Dio objašnjenja za ograničeni utjecaj je to što je svjetski trgovinski sistem ostao otvoren", rekao je Ossa.

Povećanje ruskog izvoza u Kinu i Indiju

Neke zemlje koje su se ranije oslanjale na uvoz iz Ukrajine zamijenile su jedan prehrambeni proizvod drugim, kao što je, na primjer, prelazak sa pšenice na rižu, navodi se u izvještaju.

Drugi su pronašli alternativne dobavljače, kao što je Egipat, koji je, umjesto iz Ukrajine, počeo uvoziti pšenicu iz Evropske unije i SAD-a.

Ukrajinski izvoz je pao za 30 posto u prošloj godini, pokazao je izvještaj, dok je u istom periodu ruski izvoz porastao za 15,6 posto zbog poskupljenja goriva, gnojiva i žitarica.

U izvještaju se navodi da bi ukupni obim ruskog izvoza "mogao blago opasti".

Zapadne sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu dovele su do smanjenja ruskog izvoza u Veliku Britaniju i SAD te povećanja izvoza u Kinu i Indiju.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Kapital