Javni poziv: Izvoznim privrednim društvima u sektoru industrije 30 miliona KM
Pravo učešća po ovom Javnom pozivu imaju privredna društva, izvoznici sa većinskim učešćem privatnog kapitala, sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovini.
Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH Mostar objavilo je Javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu finansijske pomoći izvoznim privrednim društvima u sektoru industrije.
Pravo učešća po ovom Javnom pozivu imaju privredna društva, izvoznici sa većinskim učešćem privatnog kapitala, sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovini čija je primarna djelatnost proizvodnja u granama industrijekao što je Metalna, elektro i automobilska industrija, Industrija građevinskog materijala i nemetala, Drvna, papirna i grafička industrija, Proizvodnja tekstila, odjeće, kože i obuće i Hemijska i farmaceutska industrija i industrija gume i plastike.
Ukupna raspoloživa finansijska sredstva, za provođenje ovog Javnog poziva, iznose 30.000.000,00 KM.
Po sektorima raspodjela izgleda ovako:
a) Metalna, elektro i automobilska industrija – 15.078.350 KM;
b) Industrija građevinskog materijala i nemetala – 690.000 KM;
c) Drvna, papirna i grafička industrija – 5.016.260 KM;
d) Proizvodnja tekstila, odjeće, kože i obuće – 4.026.840 KM;
e) Hemijska i farmaceutska industrija i industrija gume i plastike – 5.188.550 KM.
Cilj dodjele finansijske pomoći po ovom Javnom pozivu je očuvanje radnih mjesta i osiguranje podrške za očuvanje i poboljšanje likvidnosti privrednih društava u izvozno orijentisanim granama industrije, za prevladavanje vanrednih okolnosti koje je izazvala pandemija COVID-19.
Finansijska pomoć predstavlja dodjelu bespovratnih finansijskih sredstava ugroženim granama industrije u Federaciji Bosne i Hercegovine u okolnostima izazvanim pandemijom COVID – 19, koja se uplaćuju na račun korisnika finansijske pomoći u skladu sa kriterijima iz ovog Javnog poziva.
Kako se navodi u pozivu pomoć se može koristiti isključivo za isplate minimalnih bruto plaća za period od 01.07.2020. godine do 31.12.2020. godine i troškove poslovanja koji su nastali u periodu od 01.07.2020. godine do 31.12.2020. godine.
Pod troškovima poslovanja podrazumijevaju se troškovi zakupa, električne energije, toplotne energije, plina, vode, telefona, interneta i troškovi komunalnih usluga.
Korisnici finansijske pomoći ne mogu smanjiti broj radnika u periodu do 31.12.2020. godine, u odnosu na broj radnika na dan 30.09.2020. godine.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.