Dubrovački župan: Zračna luka kod Trebinja je ekološka ugroza i geostrateški neprihvatljiva

22.06.2022. 08:36 / Izvor: Agencije
trebinje

Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić izjavio je u utorak kako je izgradnja zračne luke na predjelu Taleže kod Trebinja u Republici Srpskoj ekološka i geostrateška ugroza, budući da je planirana lokacija udaljena 5,5 kilometara od izvorišta rijeke Ombl

Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić izjavio je u utorak kako je izgradnja zračne luke na predjelu Taleže kod Trebinja u Republici Srpskoj ekološka i geostrateška ugroza, budući da je planirana lokacija udaljena 5,5 kilometara od izvorišta rijeke Omble.

Dobroslavić je na konferenciji za medije u Dubrovniku istaknuo da je izvorište Omble glavni vodoopskrbni izvor za područje od Stona do Prevlake, a izgradnja bi utjecala i na bioraznolikost.

Naglasio je kako je projekt i geostrateški neprihvatljiv jer se kao investitor spominje Republika Srbija.

Kao alternativu on vidi predio Zupci, na lokaciji koju je Republika Srpska prvotno odabrala, a potom odbacila.

"Nemamo ništa protiv da susjedi grade što god smatraju povoljnim za njihove građane, ali ne smiju ugroziti prekogranično područje. Naši stručnjaci su zaključili da izgradnja na Zupcima ne bi utjecala na izvorište Omble i druga izvorišta",  rekao je Dobroslavić.

Viša županijska savjetnica za zaštitu okoliša i komunalne poslove Dijana Tomašević Rakić upozorila je kako za elaborate strateške procjene utjecaja na okoliš nisu korišteni svi dostupni podaci, već se udovoljilo investitoru.

"Prihvaćena je zona aerodroma bez traženja najbolje lokacije, nego na prijedlog investitora, tvrtke Aerodromi Srbija. Nisu procijenili utjecaj na okoliš, već uspješnost eksploatacije objekta", rekla je Tomašević Rakić.

Ravnateljica županijske ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Marijana Miljas Đuračić istaknula je kako je izvorište rijeke Omble iznimno važno za bioraznolikost na europskoj razini, a šire je područje uvršteno u ekološku mrežu "NATURA 2000.".

"Na tom području se nalazi više od 200 zaštićenih vrsta. To je jedinstven eko sustav na području dvije države, a sva bioraznolikost ovisi o vodi", izjavila je Miljas Đuračić.
 
Podršku Dubrovačko-neretvanskoj županiji dalo je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja koje će od BiH tražiti zaustavljanje projekta, a o svemu će izvijestiti i Europsku komisiju, prenosi Hina.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Investicije