Dramatični snimci snažne oluje

Oluja pogodila region: Građanima upućeni apeli, mnogobrojna su oštećenja, ima i stradalih

20.07.2023. 09:43 / Izvor: Akta.ba
nevrijeme

Foto: nova rs

Olujni vjetar i jaka kiša pogodila je region. Prema posljednjim podacima stradale su najmanje četiri osobe.

Olujni vjetar i jaka kiša pogodila je region. Prema posljednjim podacima stradale su najmanje četiri osobe.

Dramatični snimci iz Slovenije, Hrvatske i BiH se šire društvenim mrežama. Dežurne službe šalju upozeorenja.

U jakom nevremenu koje je večeras oko 18 sati pogodilo gradsko područje Brčko Distrikta poginula je jedna žena, potvrđeno je iz gradske Opšte bolnice.

Portparol JZU "Zdravstveni centar" Sead Šadić rekao je za lokalnu televiziju Hit da policija još na terenu utvrđuje posljedice, tako da je i dalje neizvesno da li ima povrijeđenih.

Vjetar praćen kišom lomio je i izvaljivao stabla, a od siline vjetra sa starijih zgrada otpadala je fasada pa je usljed toga oštećeno više automobila. Nekoliko desetina stabala jak vjetar iščupao je iz korijena dok se mnoge grane koje su padale nanijele veliku materijalnu štetu na automobilima. 

Vremenske neprilike zabilježene su i u Banjaluci, Bijeljini, Prijedoru, Tuzli, Sarajevu, Kozarskoj Dubici, Šamcu, te brojnim drugim bh. gradovima.

Moguće proglašenje prirodne nepogode u TK

Nevrijeme koje je zahvatilo područje Tuzlanskog kantona napravilo je ogromnu materjalnu štetu, vjetar je nosio krovove sa stambenih i poslovnih objekata iobarao drveće, ali na sreću nije bilo ljudskih žrtava, rekao je direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzlanskog kantona Zoran Jovanović.

On je naveo da je u sinoćnjem nevremenu najgore prošla Gračanica gdje je oštećen veliki broj stambenih, poslovnih objekata i obrazovnih ustanova sa kojih su odneseni krovovi.

"Ekipe Civilne zaštite i stanovništvo radile su od sinoć do jutros na raščišćavanju putnih komunikacija, uklanjanju srušenog drveća i drugog čvrstog materijala koje je nosio jak vjetar", rekao je Jovanović i dodao da se danas nastavlja raščišćavanje.

On je rekao da je skoro u svim opštinama i gradovima Tuzlanskog kantona pričinjena materijalna šteta, da Štab civilne zaštite Gračanica zasjeda pa je moguće da bude proglašeno stanje prirodne nepogode na ovom području.

U Vukosavlju oštećeno više od 100 stambenih objekata

Nevrijeme je u Vukosavlju oštetilo više od 100 stambenih objekata, brojne saobraćajnice, a skinut je i krov sa zgrade Osnovne škole u Pećniku, rekao je načelnik opštine Borislav Rakić.

Rakić, koji je komandant štaba Civilne zaštite, rekao je da niko nije povrijeđen, te da pričinjena šteta na objektima i infrastrukturi iznosi više stotina hiljada KM.

Uvodi se ograničenje u saobraćanju vozova u RS

"Željeznice Republike Srpske" (ŽRS) uvode ograničenje u teretnom i putničkom željezničkom saobraćaju na dionicama Šamac-Doboj-Maglaj, Kostajnica-Banjaluka i Doboj-Petrovo Novo zbog oštećenja izazvanim snažnim nevremenom.

Iz "Željeznica" su pojasnili da je riječ o transportnom ograničenju u željezničkom saobraćaju na graničnim prelazima gdje prevozni put uključuje navedene deonice pruge.

U saopštenju se navodi da je na kontaktnu mrežu na ulazu u stanicu Doboj jak vetar oborio stablo topole što je uzrokovalo prekid u napajanju.

Oštećena je i kontaktna mreža na području stanice Šamac gdje je vjetar bacio krovne konstrukcije sa obližnjih objekata, a uništen je krov stanične zgrade.

Kontaktna mreža na koju su pale dvije topole oštećena je i na području Mjesne zajednice Kožuhe kod Doboja, a u Ljeskovim Vodama vjetar je oborio stablo na prugu.

Iz ŽRS-a ističu da su sve nadležne ekipe na terenu, sagleda se šteta i preduzimaju aktivnosti na otklanjanju i saniranju posljedica štete na željezničkoj infrastrukturi.

U okviru putničkog saobraćaja na dionicama Doboj-Petrovo Novo i Doboj-Stanari obezbijeđen je alternativni prevoz autobusima.

Transportno ograničenje u željezničkom saobraćaju "Željeznica Republike Srpske" važiće do daljeg, odnosno dok se ne steknu uslovi za redovno funkcionisanje željezničkog saobraćaja na ovim pravcima.

Oluja oštetila veliki broj elektroenergetskih objekata

Usljed olujnog nevremena u Semberiji i na području Podrinja i podmajevičkog kraja došlo je do značajnih oštećenja na velikom broju elektroenergetskih objekata, saopšteno je iz preduzeća "Elektro-Bijeljina".

Oštećeno je nekoliko trafostanica i veliki broj dalekovoda, a na mnogo mjesta drveće je palo po mreži.

U saopštenju se navodi da su radnici "Elektro-Bijeljine" na terenu u maksimalno raspoloživom broju i čine ogromne napore da osposobe što veći broj objekata kako bi obezbijedili snabdijevanje kupaca električnom energijom.

Građanima je upućen apel da ne prilaze oštećenim objektima i elektromreži zbog velikog rizika, već da takve situacije sa terena prijave na broj 055 201 211.

Slično je bilo i u Srbiji.

Snimci iz Beograda

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MOJ BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

Snažna oluja pogodila je cijeli region.

 

 

Iz Grada Zagreba upozorili su danas građane da zbog vlastite sigurnosti izbjegavaju posjete parkovima dok se ne saniraju opasna, nagnuta stabla i grane, srušeni u olujnom nevremenu koje je jučer popodne pogodilo kontinentalnu Hrvatsku.

"Molimo građane da zbog vlastite sigurnosti izbjegavaju posjete parkovima dok se ne saniraju opasna, nagnuta stabla i grane", upozoravaju iz Grada Zagreba.

Kontinentalnu Hrvatsku jučer popodne pogodilo je olujno nevrijeme, koje je odnijelo dva života u Zagrebu i jedan u Slavoniji. U glavnom gradu Hrvatske više je desetaka ozlijeđenih osoba, a materijalna šteta je velika.

Snažan vjetar nosio je sve pred sobom - granje i limene krovove, razne predmete, rušio dimnjake, kidao stabla, zakrčene su gradske prometnice i tramvajski promet, a u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji žurne i komunalne službe imale su više od 1300 intervencija.

U Gradištu kod Županje udar vjetra od 180 km/h

Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske objavio je kako je u Gradištu pored Županje, jučer između 18 i 19 sati, zabilježen udar vjetra čak 180 kilometara na sat, dok je najveći udar na zagrebačkom području registriran u Velikoj Gorici.

 

DHMZ je prikupio prve podatke  o brzini vjetra koji je tijekom velikog nevremena u Zagrebu i okolici, a potom i na području Slavonije, rušio stabla i nosio krovove u Zagrebu i okolici. 

Prema trenutno  dostupnim podacima, najjači udar na zagrebačkom području zabilježen je u Velikoj Gorici gdje je u zračnoj luci i izmjeren udar vjetra od 115 kilometara na sat. 

U Maksimiru je zabilježen udar od 92 kilometara na sat, a na Sljemenu kod Puntijarke vjetar je puhao brzinom od 88 km/h.

Otežano se vozi na pojedinim cestama

Nakon nevremena otežano se vozi na pojedinim cestama u središnjoj, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i dijelu Slavonije, a željeznički promet u prekidu je na pojedinim dionicama, izvijestio je u četvrtak Hrvatski autoklub.

Zastoji su povremeno na dionicama cesta gdje traju radovi te na gradskim prometnicama, a zbog posljedica nevremena za sav su promet zatvorene državne ceste Vinkovci-Županja (DC55) i Lipik-Trokut (DC47).

Hrvatski autoklub upozorava vozače da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti