Mektić: Civilna zaštita u BiH često ispolitizirana, a ne bi trebala biti

26.09.2017. 08:50 / Izvor: Fena
Mektić: Civilna zaštita u BiH često ispolitizirana, a ne bi trebala biti

Mektić je mišljenja da se ne posvećuje dovoljna pažnja sistemu civilne zaštite u BiH i da se često pitanje civilne zaštite ispolitizira u BiH

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić je na konferenciji za medije u povodu otvaranja NATO vježbe u Tuzli na pitanje agencije Fena može li ocijeniti koliko je unaprijeđen sistem zaštite i spašavanja u BiH u odnosu na 2014. godinu, kada se dogodila prirodna katastrofa, rekao da još uvijek ne postoji dovoljno dobar mehanizam unutrašnje organizacije i korodinacije u ovom sektoru.

Pripreme za vježbu upravljanja posljedicama elementarnih nepogoda "Bosna i Hercegovina 2017"  su trajale oko godinu dana, uloženo je puno organizacionih i drugih kapaciteta, izdvojena su značajna finansijska sredstva za ovu vježbu, navodi Mektić.

Drago mi je, da je NATO prepoznao određeni napredak u BiH i najveći dio oko organizacije planiranja i simuliranja cjelokupne vježbe povjerio institucijama BiH, to je nama značilo da u okviru ove vježbe provjerimo još jednom, imamo li zaista mogućnosti i dovoljne resurse da možemo organizirati i učestvovati u ovakvoj vježbi i da budemo dio zajedničkih međunarodnih snaga, kazao je Mektić.

Mišljenja je da se ne posvećuje dovoljna pažnja sistemu civilne zaštite u BiH i da se često pitanje civilne zaštite ispolitizira u BiH, te da sektor i oblast koja treba da služi direktno spašavanju života ljudi i imovine, ne treba da ima bilo kakve političke konotacije.

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, govoreći o važnosti vježbe, naglasio je da su poplave iz 2014. godine pogodile petinu teritorije BiH, uzrokovale ljudsku patnju i nesagledive štete od kojih se pogođene zajednice i danas oporavljaju.

Podsjetio je da u toj patnji građani BiH nisu bili prepušteni sami sebi, budući da je 850 spasilaca iz 22 države Evrope priteklo u pomoć te su u jednomjesečnom periodu pomogli u otklanjaju posljedica velike prirodne katastrofe poplava, klizišta i sve to na bazi solidarnosti država i naroda.

"Građani pogođenih područja to pamte i zahvalni su za pomoć i požrtvovanost spasilaca koji su u teškim uvjetima spašavali ljudske živote i njihovu imovinu. Svaka međunarodna pomoć primljena je putem mehanizma traženja i prijema međunarodne pomoći koji je BiH, među prvima u regiji, razvila u periodu prije poplava. To je omogućilo pravovremeni prijem pomoći i usmjeravanje ka onima kojima je najpotrebnija", naglasio je ministar.

Stoga je dodao je namjera BiH jačati regionalnu saradnju posebno u odgovoru na prirodne katastrofe jer nesreće najčešće pogađaju nekoliko država, a najbliži najbrže pomažu u nevolji.

"Mi smo vidjeli ovdje kako se život čovjeka može spasiti za jednu minutu, da najveći svjetski centri i klinike mogu da budu uključeni u jednoj minuti, i da se  u toj „zlatnoj minuti“ spasi život čovjeka", dodao je.

"Uvažavajući  sve naše specifičnosti svi trebamo da gradimo naše kapacitete da međusobno unutar BiH stvorimo mehanizme efikasnije pomoći i da podignemo u svakom dijelu BiH nivo kapaciteta za uspješno otklanjanje katastrofa i posljedica katastrofa", poručio je Mektić.

Napomenuo je da se tokom ovogodišnjih požara u BiH pokazalo da ne postoji dovoljno dobar mehanizam unutrašnje organizacije i koordinacije.

Također smatra da se ne posvećuje dovoljna pažnja opremanju službi u sistemu zaštite i spašavanja, poručivši da se nada da će ova vježba svima staviti do znanja da se u ovaj sektor mora ulagati, konstatujući da se ulaganjem u ovaj sektor doprinosi poboljšanju opće sigurnosti unutar BiH.

Svečanom ceremonijom u Tuzli je danas zvanično otvorena višednevna terenska civilna NATO-ova vježba "Bosna i Hercegovina 2017" za upravljanje kriznim situacijama, koja je okupila oko 1.200 učesnika iz 34 zemlje.

Vježbu zajednički organiziraju Ministarstvo sigurnosti BiH i Euroatlantski centar za koordinaciju odgovara na katastrofe NATO-a, a kako je ocijenjeno na otvaranju, ovakve vježbe spašavaju živote i jačaju saradnju među zemljama.

Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a Sorin Ducaru podsjetio je da je ovo 17. vježba Euroatlantskog centra za koordinaciju odgovara na katastrofe, a prva ovakva u BiH, dodajući da su razmjere vježbe veoma impresivne.

Za njega ova vježba pokazuje zapravo pravu snagu partnerstva što je izuzetno važno za NATO, dodajući i da je vježbu važno posmatrati iz perspektive njenog cilja pojašnjavajući da je upravo u vanrednoj situaciji efikasna organiziranost najvažnija.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti